გაერომ უკრაინაში უმე-ის დისკრიმინაციის შესახებ ანგარიში გამოაქვეყნა
მოხსენებაში საუბარია ანტიეკლესიურ კანონპროექტებზე, ასევე SBU-ს „უსაფრთხოების ზომებზე“ უმე-ის წინააღმდეგ.
2023 წლის 24 მარტს გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისმა გამოაქვეყნა ანგარიში რელიგიის თავისუფლების შესახებ უკრაინაში 2022 წლის 1 აგვისტოდან 2023 წლის 31 იანვრამდე პერიოდში, სადაც რელიგიის თავისუფლების ერთ-ერთ პუნქტში, საუბარია უმე-ის დისკრიმინაციაზე.
კერძოდ, საუბარია No8221, No8262 და No8371 კანონპროექტებზე, რომლებიც დისკრიმინაციას უწევს უმე-ს, ასევე SBU-ს მიერ უმე-ის წინააღმდეგ ე.წ. „უსაფრთხოების ზომების“ გამოყენებით გამოწვეულ შეშფოთებას.
„SBU-მ ჩაატარა ჩხრეკა (ზოგიერთ მათგანს „უსაფრთხოების ზომებს“ უწოდებენ) რამდენიმე მონასტერში, ოფისში, საგანმანათლებლო დაწესებულებაში და უმე-ის სხვა საკუთრებაში კიევში, რივნეში, ჟიტომირში, ივანო-ფრანკოვსკში, ჩერნივციში, დნეპროპეტროვსკში, ხმელნიცკის, ჩერკასში, ვოლინში, ხერსონის, ტერნოპოლის, პოლტავასა და ტრანსკარპატების რეგიონები“, - ნათქვამია ანგარიშში.
”ზოგიერთ შემთხვევაში, SBU-ს ოფიცრებმა დაკითხეს რამდენიმე სასულიერო პირი პოლიგრაფის გამოყენებით. SBU-მ დაადასტურა, რომ უმე-ის სასულიერო პირებს ჰქონდათ მინიმუმ სამი ეჭვი - ორი სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე მუხლით (მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა რასის, ეროვნების, რელიგიის, ინვალიდობის ან სხვა ნიშნით) და ერთი - სხვადასხვა ბრალდებები, მათ შორის უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობისა და ხელშეუხებლობის ხელყოფა, ასევე უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის უარყოფა. სულ მცირე ორი ეჭვმიტანილი იმყოფება სადღეღამისო შინაპატიმრობაში. გაეროს უმაღლესი კომისრის ოფისი შეშფოთებულია, რომ სახელმწიფოს ქმედებები უმე-ის წინააღმდეგ შეიძლება იყოს დისკრიმინაციული. ოფისი ასევე იხსენებს აუცილებლობას, უზრუნველყოს, რომ ყველა პირი, რომელსაც ემუქრება სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა, ისარგებლოს სამართლიანი სასამართლოს უფლებების სრული სპექტრით“, - ნათქვამია ანგარიშში.