მეუ ლავრაში „მმართველის მოვალეობის შემსრულებელს“ ნიშნავს
2023 წლის 29 მარტს მეუ-ს ხელმძღვანელმა ეპიფანე დუმენკომ ლავრის "გუბერნატორის მოვალეობის შემსრულებლად" დანიშნა წმინდა მიძინების კიევ-პეჩერის ლავრის მკვიდრი, არქიმანდრიტი აბრაამი (ლოტიში), ნათქვამია მეუ-ს ვებსაიტზე.
უმე-ის არქიმანდრიტმა აბრაამმა (ლოტიში), რომელიც ადრე იყო კიევის ლავრის სასულიერო საბჭოს წევრი, მიმართა დუმენკოს, როგორც მონასტრის „სამღვდელო არქიმანდრიტს“, თხოვნით დაემტკიცებინა იგი „ძმებს“ შორის, მაგრამ უკვე მეუ-ს ეგიდით.
დუმენკომ დააკმაყოფილა მისი თხოვნა და დანიშნა აბრაამი "უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის შემადგენლობაში წმიდა მიძინების კიევ-პეჩერის ლავრის ვიკარად".
მანამდე მჟკ დაწერა, რომ მიტროპოლიტ კლიმენტის თქმით, სასამართლოს გადაწყვეტილება არ არსებობს უმე-ის ლავრიდან გასვლის შესახებ.