რმე-ს იერარქი ლავრის მმართველს: როდესაც ჩვენ გავათავისუფლებთ უკრაინას, თქვენ იქ არ იქნებით
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქი წერდა, რომ უმე-ის ყველა ეპისკოპოსი, რომლებიც მხარს უჭერდნენ ფეოფანიის საბჭოს, "უნდა გაძევებულიყვნენ ბინძური ცოცხით".
2023 წლის 30 მარტს, აფრიკაში რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეგზარქოსის ხელმძღვანელმა, კლინის მიტროპოლიტმა ლეონიდმა თქვა, რომ როდესაც უკრაინა "განთავისუფლდება", მასში არ იქნება უმე-ს იერარქები, რომლებიც მხარს უჭერდნენ საბჭოს ფეოფანიაში.
თავის ტელეგრამ არხზე, კიევ-პეჩერის ლავრის მმართველის მიტროპოლიტ პავლეს მიმართვის კომენტირებისას უკრაინის პრეზიდენტისადმი, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეგზარქოსი აფრიკაში წერს: „რა ისტორიული მომენტია! ქურდმა ქურდს მოპარა ... "
„და რას დუმდით „ღმრთისმეტყველების“ წინ, დროს და შემდეგ? ახლა კი, როცა „ქვის ყვავილი“ აღარ ამოვიდა, გვაჩვენებთ, რა მაგარი ბიჭები ხართ“, - წერს მიტროპოლიტი ლეონიდი.
უმე-ის ეპისკოპოსებისადმი მიმართვისას, რომლებიც მხარს უჭერდნენ ფეოფანიის კრებას, ის აცხადებს, რომ „ყველა თქვენგანი, ვინც რუსეთის ეკლესიასა და პატრიარქს ღალატობთ, ბინძური ცოცხით უნდა გაგყარონ... რასაც, ზოგადად, უფალი აკეთებს. ხოლო თავის ნებას უფალი სხვადასხვა ადამიანის ხელით აღასრულებს.
"ერთი რამ გვახარებს. რომ როცა კიევის რუსეთი გათავისუფლდება, იქ თქვენს აღარ იქნებით. თქვენს „პანე პრეზიდენტს“ სხვაგან გავუმკლავდებით“, - შეაჯამა მიტროპოლიტმა ლეონიდმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის თეოლოგმა, მღვდელმა იური მაქსიმოვმა თქვა, რომ ლავრას ართმევდნენ, რათა იქ მირო არ მოხარშულიყო.