გაეროს ანგარიშები უმე-ს უფლებების დარღვევის შესახებ ფიქციაა, - პოდოლიაკი
პრეზიდენტის ოფისის ხელმძღვანელის მრჩეველმა გაეროს უწოდა კორუმპირებული ორგანიზაცია, რომლის ანგარიშებს ყურადღება არ უნდა მიექცეს.
პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ განაცხადა, რომ გაეროს მოხსენებას უმე-ის მორწმუნეთა უფლებების დარღვევის შესახებ ყურადღება არ უნდა მიექცეს, რადგან ამ ორგანიზაციაში მხოლოდ ფულის შოვნაზე ფიქრობენ. ეს განცხადება პრეზიდენტის ოფისის ხელმძღვანელის მრჩეველმა მიხაილ პოდოლიაკმა 24-ე არხის ეთერში გააკეთა.
„გაერო არ არის ის პლატფორმა, რომელიც არეგულირებს სახელმწიფოებს შორის კონფლიქტურ სიტუაციებს. უფრო სწორად, გაერო არის ადგილი, სადაც გაეროს ბიუროკრატია კარგ ფულს შოულობს სხვადასხვა კონფლიქტებზე, განზრახ იღებს უზარმაზარ გრანტებს რუსეთისგან“, - თქვა პოდოლიაკმა.
მისი თქმით, არ უნდა მივაქციოთ ყურადღება გაეროს რეზოლუციებს უმე-ის მორწმუნეთა უფლებების დარღვევასთან დაკავშირებით, „რადგან დემოკრატიულ სამყაროს ნათლად ესმის ამ ანგარიშების ფიქტიურობა“.
„ეს ანგარიშები არ არის გასათვალისწინებელი. ისინი არანაირ შედეგს არ მოიტანენ. აშკარაა, რომ უკრაინაში ადამიანის უფლებებს მხოლოდ რუსეთის ფედერაცია არღვევს. ყველაფერი, რასაც უკრაინა აკეთებს, არის თავისი სივრცის დაცვა, მათ შორის რელიგიური. მათ შორის უმე-ის გავლენისგან თავის დაღწევა“.