ლავრის ნაცვალმა გააფრთხილა ნაკრძალის ხელმძღვანელობა ბერების განაჩენის გარეშე განდევნის მცდელობის შესახებ
თუკი ჩინოვნიკები შეეცდებიან ლავრას ქონების უკანონოდ წართმევას ან მაცხოვრებლების განდევნას, მონასტერი სამართალდამცავ ორგანოებს მიმართავს.
კიევ-პეჩერის ლავრის ნაცვალმა მიტროპოლიტმა პავლემ გააფრთხილა ამავე სახელწოდების ეროვნული ნაკრძალის გენერალური დირექტორი ალექსანდრე რუდნიკი მონასტრიდან ქონების ჩამორთმევის ან ბერების გამოსახლების მცდელობის დაუშვებლობის შესახებ, სასამართლოში დავის საბოლოო გადაწყვეტამდე. ამის შესახებ საუბარია წერილში, რომელიც ეპისკოპოსმა ნაკრძალის მფლობელს გაუგზავნა, იუწყება მონასტრის პრესსამსახური.
ლავრის ნაცვალმა ოფიციალურად შეატყობინა ადრესატს, რომ 2023 წლის 29 მარტს ქალაქ კიევის საქალაქო სასამართლომ დაიწყო საქმის წარმოება მონასტრის სარჩელზე, რომ გააუქმოს ნაკრძალზე ცალმხრივი უარი რელიგიური შენობებისა და სხვათა თავისუფლად გამოყენების შესახებ 2013 წელს დადებული ხელშეკრულებიდან.
„დარწმუნებული ვარ, რომ 2013 წლის 19 ივლისის №2 ხელშეკრულების საფუძველზე საკუთრების უფლების შესახებ დავა უნდა გადაწყდეს მხოლოდ სასამართლოში, თქვენს ყურადღებას ვამახვილებ ქონების იძულებით გათავისუფლებისკენ მიმართული რაიმე ზომების მიღების დაუშვებლობაზე <...> და ამ დაწესებულებებში მცხოვრები ბერების იძულებით გამოსახლებაზე, სასამართლოს საბოლოო გადაწყვეტილების კანონიერ ძალაში შესვლამდე“, - აღნიშნა მეუფემ.
მისივე თქმით, წინააღმდეგ შემთხვევაში მონასტერი „მიიღებს ზომებს უკანონო ქმედებების აღსაკვეთად, კერძოდ, მიმართავს სამართალდამცავ ორგანოებს სისხლის სამართლის დანაშაულის შესახებ შეტყობინებით“.
როგორც მჟკ იტყობინება, უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, მიტროპოლიტმა კლიმენტმა განაცხადა, რომ სასამართლოს გადაწყვეტილებამდე არსებობს ყველა სამართლებრივი საფუძველი, რომ არ დაუშვას რეზერვის კომისია კიევ-პეჩერის ლავრის შენობაში ქონების საკუთრებაში გადაცემისა და მიღების მიზნით.