ლავრის მსახური: ხელისუფლება ცხოვრობს ილიჩის მითითებების შესაბამისად, მისთვის სიწმინდეები "ექსპონატია"
არქიმანდრიტმა პოლიკარპემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მთა, რომელზეც კიევ-პეჩერის ლავრა აშენდა, მე-11 საუკუნიდან მონასტერს ეკუთვნოდა.
კიევ-პეჩერის მონასტრის მიწა, რომელზედაც ბერებმა ააშენეს ეკლესია, მე-11 საუკუნიდან ეკუთვნოდა მონასტერს, მაგრამ უკრაინის ხელისუფლება, სსრკ-ს ტრადიციების მიხედვით, აგრძელებს ლავრის სახელმწიფო საკუთრებად აღქმას და წმინდა ნაწილების „მუზეუმის ექსპონატებს “ უწოდებს. არქიმანდრიტმა პოლიკარპემ (ლინენკომ), ლავრის მსახურმა, ამის შესახებ მე-5 არხთან კომენტარში განაცხადა.
„ეს მთა, რომელზეც დიდი ეკლესია, დიდი სამრეკლოა, ჩვენს მონასტერს აჩუქა უფლისწულმა იზიასლავმა, იაროსლავ ბრძენის ძემ“, - აღნიშნა მონასტრის მსახურმა. - და ჩვენი სახელმწიფო, სამწუხაროდ, ჯერ კიდევ ილიჩის მცნებებით ცხოვრობს - გამოაცხადა, რომ ეს ყველაფერი "ხალხის არის" - ის ეკუთვნის იმ "ხალხს", რომელიც ამბობს, რომ წმინდანები "ექსპონატებია"?
არქიმანდრიტმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინელი ხალხისთვის ლავრა არის სალოცავი და არა მუზეუმი.
„მათ (კულტურის სამინისტროს – რედ.) უნდათ, რომ აქ გამოფენები გამართონ. დაე თვითონ ააშენონ რაღაც საკუთარი - და გამოფინონ იქ რაც უნდათ. რაც ყოველთვის მონასტერს ეკუთვნოდა, არ გვაძლევენ. ეს ჩვენი საკუთრებაა, მაგრამ არ მოგვცეს - სახელმწიფო საკუთრებად გამოაცხადეს“, - აღნიშნა ლავრის ზედამხედველმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, მანამდე კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ თქვა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრაში, „უძრავი ქონების გარდა, ასევე არის სამუზეუმო ექსპონატები - მათ შორის წმინდანთა ნაწილები, რომლებიც, ასე ვთქვათ, გადმოასვენეს ბერების სარგებლობაში ყოფნისთვის“. კულტურის სამინისტროს ხელმძღვანელმა ასევე განაცხადა, რომ ლავრაში „გამოფენების, მდიდარი ექსპოზიციების, თემატური შეხვედრების“ მოწყობას გეგმავს.