უცნობმა პირებმა ბერები შენობაში ჩაკეტეს, ერთ-ერთი მათგანი ცუდად გახდა
კიევ-პეჩერის ლავრის მაცხოვრებლები უცნობმა პირებმა 34-ე კორპუსში ჩაკეტეს. მჟკ-ს ცნობით, ვიღაცამ (შესაძლოა ნაკრძალის თანამშრომლებმა) საკეტი დაკიდეს და ბერები ოთახში ჩაკეტეს.
შემთხვევის ადგილზე მივიდა პოლიცია, შენობასთან მონასტრის ადვოკატი, დეკანოზი ნიკიტა ჩეკმანიც მივიდა.
„შენობა დაკეტილი იყო, ბერები შიგნით ჩაკეტეს. იძულებული გავხდით საკეტი გაგვეტეხა, რომ სასწრაფო დახმარების მანქანა ძმებთან მისულიყო. ეს არის უცნობი ადამიანების პროვოკაცია“, - ამბობს უფლებადამცველი.
ერთ-ერთი ბერი, დეკანოზი მათე, ავად გახდა, მაგრამ ექიმებმა მოახერხეს საჭირო დახმარების გაწევა და ჰოსპიტალიზაცია არ დასჭირდათ.
ნიჟინისა და პრილუკსკის მიტროპოლიტმა კლიმენტმა, რომელიც ასევე იმყოფებოდა ბლოკირებულ შენობაში, მომხდარს სახელმწიფო ტერორიზმი უწოდა, ჩაკეტილი ბერებს კი მძევლები.