რადაში შევიდა კანონპროექტი პოჩაევის ლავრასთან ხელშეკრულების შეწყვეტის შესახებ
ნიკიტა პოტურაევი, ნიკოლაი კნიაჟიცკი, ევგენია კრავჩუკი, როსტისლავ პავლენკო, ოქსანა სავჩუკი და სამი ათეული სხვა პარლამენტარი გამოდის ინიციტივით ჩამოერთვას პოჩაევის ლავრა უმე-ს პოჩაევის ლავრა.
2023 წლის 3 აპრილს, სახალხო დეპუტატთა ჯგუფმა რადაში დაარეგისტრირა რეზოლუციის პროექტი „უკრაინის უმაღლესი რადას მიმართვის შესახებ მინისტრთა კაბინეტში უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიასთან პოჩაევის მიძინების ლავრის იჯარის ხელშეკრულების შეწყვეტის შესახებ“.
პროექტის ინიციატორები არიან ნიკიტა პოტურაევი, ნიკოლაი კნიაჟიცკი, ევგენია კრავჩუკი, როსტისლავ პავლენკო, ოქსანა სავჩუკი და სამი ათეული სხვა პარლამენტარი.
დოკუმენტის ტექსტი უმაღლესი რადას ვებგვერდზე ჯერ არ გამოქვეყნებულა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 22 მარტს ტერნოპოლის რეგიონალურმა საბჭომ მხარი დაუჭირა პრემიერ-მინისტრსა და კულტურის სამინისტროს მიმართვას, რომელიც მოითხოვდა უმე-თან ხელშეკრულების შეწყვეტას პოჩაევის ლავრის გამოყენების შესახებ.
28 მარტს მეუ-ს „სინოდმა“ დააარსა რელიგიური ორგანიზაცია, სახელწოდებით უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტერნოპოლის ეპარქიის პოჩაევის წმინდა მიძინების ლავრა (უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია).