ხელისუფლებას თითქოს არ სმენია უმე-ის პატრიოტული პოზიციის შესახებ, - იერარქი
არქიეპისკოპოსმა სილვესტერმა გაიხსენა, რომ ფეოფანიის კრებაზე უმე-მა ნათლად გამოაცხადა მოსკოვის საპატრიარქოსგან კავშირის გაწყვეტა და ეკლესიის მომხსენებლებმა არაერთხელ ისაუბრეს ამის შესახებ.
სახელმწიფო ხელისუფლების წარმომადგენლები უგულებელყოფენ უამრავ მტკიცებულებას იმის თაობაზე, რომ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას არანაირი კავშირი არ აქვს მოსკოვის საპატრიარქოსთან და იკავებს ცალსახა პატრიოტულ პოზიციას. ამის შესახებ უცხოურ მედიასთან ინტერვიუში განაცხადა კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის რექტორმა ბელოგოროდის მთავარეპისკოპოსმა სილვესტერმა.
მან გაიხსენა, რომ ომის პირველივე დღეს უმე-მა თავისი წინამძღვრის, უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრის პირით დაგმო რუსეთის აგრესია უკრაინის სუვერენული სახელმწიფოს წინააღმდეგ.
”უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია ყოველთვის იკავებდა პატრიოტულ პოზიციას და რჩებოდა თავის ხალხთან”, - თქვა მთავარეპისკოპოსმა სილვესტერმა. - მე არ ჩამოვთვლი, რამდენი გააკეთა ეკლესიამ უკრაინის შეიარაღებული ძალების მხარდასაჭერად, ისევე როგორც მათ, ვინც უსახლკაროდ და საარსებო წყაროს გარეშე დარჩა. უმე-ის ცნობილმა მაისის კრებამ, რომელიც გაიმართა ფეოფანიაში, მკაფიოდ დააფიქსირა მოსკოვის საპატრიარქოსგან განცალკევება და ეს არაერთხელ თქვა ეკლესიის სხვადასხვა სპიკერმა სხვადასხვა დონეზე. თუ რატომ არ ესმით ეს სახელმწიფოს ზოგიერთ წარმომადგენელს ან თითქოს არ ესმის, ეს ცალკე საკითხია“.
ეპისკოპოსმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მოსკოვის საპატრიარქოსთან არარსებული კავშირების შესახებ მუდმივი ბრალდებები არის "მითებისა და პროპაგანდის" სისტემის ნაწილი, რომელიც, სამწუხაროდ, იქმნება იმისათვის, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია ყოველმხრივ დააკნინონ და ცუდ პოზიციაში ჩააგდონ."
როგორც მჟკ იტყობინება, მთავარეპისკოპოსმა სილვესტერმა განაცხადა, რომ უმე დაიცავს თავის უფლებებს კიევ-პეჩერის ლავრაზე არა მხოლოდ უკრაინულ, არამედ ევროპულ სასამართლოებშიც.