ბოგდანი: ჩვენ გვჭირდება თავისუფლება და არა "პატრიოტების" ბატონობა და უკანონობა
ელენა ბოგდანი თვლის, რომ უკრაინული მართლმადიდებლობა უნდა დაუბრუნდეს რეალობას, სადაც მნიშვნელობა აქვს სიმართლეს და სწორს, რეალურ და არა აშკარა პატრიოტიზმს.
ოლენა ბოგდანი, უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის უფროსი 2020-2022 წლებში, მიიჩნევს, რომ უკრაინას სჭირდება თავისუფლება და არა „პატრიოტების“ ბატონობა და უკანონობა.
dialogtut.org-თან ინტერვიუში ბოგდანმა თქვა, რომ „მიუხედავად იმისა, რომ ზოგი ცდილობს საჯაროდ არ ისაუბროს პრობლემებზე, სხვები უკრაინაში თვლიან, რომ ომის ტრაგედიების მორევში შეიძლება უგულებელყო კანონის უზენაესობა, იგნორირება გაუკეთო საკვანძო მცნებიდან ერთ-ერთს „არა იყვნენ შენდა ღმერთნი უცხონი “, დაამცირო და გონება მოუწამლო თანამოქალაქეებს - და ეს ყველაფერი პატრიოტიზმად მონათლო.
მისი თქმით, უკრაინის ზოგიერთი მოქალაქე "არ გრძნობს დისონანსს, როდესაც მღვდლები კენჭს იყრიან პოლიტიკურ პარტიებში და ხელმძღვანელობენ ტერიტორიული რესურსების კომისიას ადგილობრივ თვითმმართველობაში".
„და ნამდვილად ასე ძნელია ერთდროულად ფიქრი მწყემსობაზე, ლიტურგიაზე და... კიევის მახლობლად ფიჭვნარებით მიწის დაყოფაზე? და ვინმეს უკვირს წინასაარჩევნო ფოტო, სადაც სამღვდელო პირი პოლიტიკური პარტიის სახელთან არის შერწყმული?“ - კითხულობს ოლენა ბოგდანი.
იგი დარწმუნებულია, რომ „დღეს დუმილი უკვე ითვლება როგორც ქვეყნისთვის ზიანის მიყენება და არა მასზე ზრუნვა“. უფრო მეტიც, ამბობს ის, „როდესაც ჩვენ არ ვცდილობთ დავძლიოთ სისულელე და არაკეთილსინდისიერება ჩვენს საზოგადოებაში, ჩვენ ვხდებით მათი ჩუმი თანამოაზრეები“.
„უკრაინაში ჩვენ გვჭირდება თავისუფლება და სიმართლე ლურჯი და ყვითელი დროშის ქვეშ და არა იმ ადამიანების ბატონობა, რომლებიც ომში დაჭრილ და ნაწამები უკრაინელების პატრიოტულ გრძნობებზე თამაშობენ, ჩვენს ქვეყანას სიცრუითა და თვითნებობით ავსებენ“, - ხაზგასმით აღნიშნა უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის ყოფილმა უფროსმა.
იგი თვლის, რომ კონფლიქტური სიტუაციები ეკლესიების ირგვლივ უნდა დაბრუნდეს ადეკვატურ სამართლებრივ ველში, რადგან ეს არის „ერთ-ერთი ნაბიჯი უკრაინული მართლმადიდებლობის იმ რეალობაში დასაბრუნებლად, სადაც სიმართლე და კანონი მნიშვნელოვანია, რეალური და არა მოჩვენებითი პატრიოტიზმი, და ეს, თავის მხრივ, , ეროვნული უსაფრთხოების განუყოფელი ნაწილია“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ელენა ბოგდანის თქმით, ის ფაქტი, რომ უმე ტოვებს ლავრას, არ გააძლიერებს ეროვნულ უსაფრთხოებას.