პროვოკატორები მივიდნენ უმე-ს კამიანეც-პოდოლის საკათედრო ტაძარში
უმე-ის 200-მდე მოწინააღმდეგე მივიდა ტაძრის ტერიტორიაზე წმინდა პრინც ალექსანდრე ნეველის სახელობით ტაძართან კამიანეც-პოდოლსკში.
2023 წლის 8 აპრილს, დაახლოებით 200 კაციანი ჯგუფი მივიდა ქალაქ კამიანეც-პოდოლსკის საკათედრო ტაძრის ტერიტორიაზე, რომლებმაც გამოთქვეს სურვილი, უმე-ს ტაძარი გადაეცათ მეუ-ს საზოგადოებისთვის.
ამ დროს ნამდვილი მრევლი ლოცულობდა. იმდენი მორწმუნეა, რომ საკათედრო ტაძარი ყველას ვერ იტევდა. ასევე, ტაძართან პოლიცია იყო მობილიზებული.
მოგვიანებით ცნობილი გახდა, რომ საკათედრო ტაძრის ტერიტორიაზე უცნობი პირები ხელმოწერების შეგროვების ინიციატივით გამოვიდნენ.
ასევე გამოჩნდნენ პროვოკატორები, რომლებმაც დაიწყეს ეკლესიის ქონების ხელყოფა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ კამიანეც-პოდოლსკის საკრებულომ 20 ტაძრის ირგვლივ არსებული მიწის ნაკვეთის სარგებლობის უფლება ჩამოართვა უმე-ს.