უმე-ის მრევლი, რომელთა ვაჟებიც ფრონტზე დაიღუპნენ, არ შეუშვეს რივნის რეგიონალურ საბჭოში
დაღუპული სამხედრო მოსამსახურეების დედებსა და ცოლებს შეხვედრაზე დასწრების უფლება არ მისცეს, რის შედეგადაც რივნეს რეგიონის ტერიტორიაზე უმე-ის აკრძალვა მოხდა.
2023 წლის 10 აპრილს მორწმუნეები, რომლებმაც ფრონტზე დაკარგეს ქმრები და ვაჟები, მივიდნენ რივნის რეგიონალური საბჭოს შენობასთან სხდომაზე დასასწრებად, სადაც დამსწრე დეპუტატებმა აკრძალეს უმე რივნის რეგიონში.
რაიონული საბჭოს ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ შეტყობინებაში აღნიშნულია, რომ უმე-ის აკრძალვის „საბედისწერო“ გადაწყვეტილებას ყველა დამსწრე დეპუტატმა ერთხმად დაუჭირა მხარი. გარდა ამისა, დეპუტატებმა მხარი დაუჭირეს რივნის სახალხო დეპუტატთა საოლქო საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის არაერთი გადაწყვეტილების გაუქმებას იმ რელიგიური თემების წესდების რეგისტრაციასთან დაკავშირებით, რომლებიც ამჟამად არიან უმე-ის შემადგენლობაში და ტაძრების მათ სარგებლობაში ყოფნას.
მჟკ-ს წყაროს ცნობით, იცოდნენ, რომ რაიონული საბჭო განიხილავდა უმე-ის აკრძალვასთან დაკავშირებულ საკითხებს, მორწმუნე დედები და დაღუპული სამხედროების ცოლები ცდილობდნენ შეხვედრაზე მისვლას, თუმცა დაცვამ მათ ამის უფლება არ მისცა.
მორწმუნეები მივიდნენ ხელისუფლებასთან მმართველი ეპისკოპოსის, არქიეპისკოპოსის პიმენის (ვოიატის) ხელმძღვანელობით, ხელში მათი გარდაცვლილი ვაჟებისა და ქმრების პორტრეტები ეჭირათ.
ჰიმნში ასეთია სიტყვებია: „ჩვენს სულსა და ხორცს დავთმობთ თავისუფლებისთვის“ და ამიტომ, ჩვენმა ვაჟებმა სული და სხეული გასცეს, მაგრამ ჩვენ თავისუფლებას ვერ ვხედავთ“, - თქვა გარდაცვლილი სამხედრო მოსამსახურის დედამ.
პოლიციის თანამშრომლებმა მორწმუნეების შეშვებაზე უარი განაცხადეს იმ მოტივით, რომ ყველა სხდომა საომარი მდგომარეობის გამო დახურულ კარს მიღმა იმართება.