პოლიცია მასიურად ურიგებს ოქმებს ლავრის ბერებსა და სემინარისტებს
სამართალდამცავები ძმებსა და სემინარიელებს გამუდმებით უგზავნიან ოქმებს უკრაინის კანონმდებლობის შესაბამისად, სალოცავის შეურაცყოფისთვის.
კიევ-პეჩორის ლავრაში პოლიციამ მონასტრის ძმებისა და კიევის სასულიერო სკოლების სტუდენტების გამოძახება დაიწყო უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 179-ე მუხლის დარღვევისთვის. ამის შესახებ მჟკ-ს ლავრაში აცნობეს.
10 აპრილის საღამოს გაკეთდა რამდენიმე ათეული გამოძახება. წყაროების ინფორმაციით, სისხლის სამართლის საქმე ნაკრძალის ხელმძღვანელობის მოთხოვნით აღიძრა. მიზეზად კიევ-პეჩორის ლავრაში კულტურის სამინისტროს კომისიის არ შეშვება სახელდება.
უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 179-ე მუხლი ითვალისწინებს დასჯას რელიგიური სიწმინდეების უკანონო მოვლა-შენახვის, შეურაცხყოფის ან განადგურებისთვის, ჯარიმით ათასიდან ოთხ ათასამდე დაუბეგრავი მინიმალური შემოსავლით, ან საზოგადოებრივი სამუშაოების ვადით სამოციდან- ორას ორმოც საათამდე, ან პატიმრობას ექვს თვემდე ვადით, ან თავისუფლების შეზღუდვას სამ წლამდე, ან თავისუფლების აღკვეთას იმავე ვადით.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ სასამართლომ კიევ-პეჩორის ლავრის მმართველს 60-დღიანი შინაპატიმრობა მიუსაჯა.