ჩერნოვცში სცემეს უმე-ის ივანო-ფრანკოვსკის ეპისკოპოსი ნიკიტა
შემთხვევის ადგილზე გამოძახებულმა პოლიციამ თავდამსხმელი არ დააკავა და არც ალკოჰოლის ან ნარკოტიკული ზემოქმედების ტესტი აუღია.
2023 წლის 10 აპრილს ჩერნივცში უცნობმა თავდამსხმელმა სცემა ივანო-ფრანკოვსკისა და კოლომიას ეპისკოპოსი ნიკიტა და იქვე მყოფი არასრულწლოვანი, რომლის მამა და ძმა ფრონტის ხაზზე იბრძვიან უკრაინის შეიარაღებული ძალების რიგებში. ამის შესახებ ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის პრესსამსახური იტყობინება.
ეპისკოპოსზე თავდასხმა დაახლოებით 22:00 საათზე, ჩერნივცის ეპარქიის ადმინისტრაციასთან მოხდა.
შემთხვევის ადგილზე გამოძახებულმა პოლიციამ თავდამსხმელი არ დააკავა და მოწმეების მოთხოვნის მიუხედავად, ალკოჰოლურ ან ნარკოტიკულ ზემოქმედებაზე ტესტი არ აუღია.
პრესსამსახურის ცნობით, არსებობს ფაქტები, რომლებიც საფუძველს იძლევა ვიფიქროთ, რომ ეპისკოპოსზე თავდასხმა წინასწარ იყო დაგეგმილი.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 28 მარტს რადიკალებმა აიღეს უმე-ის ტაძარი ივანო-ფრანკოვსკში. ამავე დროს, ისინი თავს დაესხნენ ეპისკოპოს ნიკიტას და დარტყმისგან თავსაბურავი მოხადეს.