რო-ის საბჭო: ხელისუფლებას სურს, რომ მონასტერი ფუნქციონირებდეს ლავრაში
ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოს წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ უკრაინაში რელიგიის თავისუფლების მაღალი დონეა დაცული და რელიგიურ ნიადაგზე დევნა არ ხდება.
ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების მსოფლიო საბჭომ თავის ვებგვერდზე გამოაქვეყნა განცხადება საბჭოს ხელმძღვანელთან რ. სტეფანჩუკთან, სახელმწიფო პოლიტიკის ხელმძღვანელთან ვ. ელენსკისთან, შინაგან საქმეთა მინისტრთან ი. კლიმენკოსთან, სბუ-ს უფროსის მოადგილე ს. ანდრუშჩენკოსთან შეხვედრის შედეგებზე დაყრდნობით.
განცხადებაში ნათქვამია ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოს პოზიციის შესახებ "უკრაინაში ნებისმიერი ორგანიზაციის, მათ შორის რელიგიური ორგანიზაციის საქმიანობის დაუშვებლობის შესახებ, რომელთა ცენტრები და მენეჯმენტი მდებარეობს რუსეთის ფედერაციაში", ასევე "დასჯის გარდაუვალობაზე". მტრის დახმარებასა და ღალატში მონაწილე ყველა პირი, მიუხედავად იმისა, რომელ კონფესიას და ეკლესიას ეკუთვნის და აქვს თუ არა რაიმე წოდება“.
კიევ-პეჩორის ლავრის ირგვლივ შექმნილ ვითარებაზე უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წევრებმა განაცხადეს, რომ „სახელმწიფო, უპირველეს ყოვლისა, იცავს უკრაინისა და უკრაინელი ხალხის ინტერესებს, რაც გულისხმობს ლავრას მართლმადიდებლური მონასტრის ფუნქციონირებას ღიად უკრაინელი მორწმუნეებისთვის“. რა მხრივ უწყობს ხელს მონასტრის ლავრიდან განდევნა ლავრის მონასტრის ფუნქციონირებას, ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭომ არ დააკონკრეტა.
ასევე, ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოს წევრებმა გამოთქვეს რწმენა, რომ უკრაინაში "რელიგიის თავისუფლების მაღალი დონე შენარჩუნებულია, არ არსებობს რელიგიური დევნა და დემოკრატიული ინსტიტუტები და პროცედურები აგრძელებენ მუშაობას".
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ ხელისუფლება და ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭო შეთანხმდნენ უმე-ის განადგურებაზე.