უკრაინის ხელისუფლება ატერორებს უმე-ს, - მონტენეგროს მიტროპოლიის წინამძღოლი
მონტენეგრო-პრიმორსკის მიტროპოლიტი იოანიკიმი. ფოტო: mitropolija.com მონტენეგრო-პრიმორსკის მიტროპოლიტი იოანიკიმი. ფოტო: mitropolija.com
მიტ. იოანიკი თვლის, რომ უმე-ის წინააღმდეგ დევნა არის „არა იმდენად რელიგიური უფლებების დარღვევა, რამდენადაც უკრაინაში ჭეშმარიტი მართლმადიდებლობის აღკვეთის მცდელობა“.
2023 წლის 14 აპრილს, სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მონტენეგრო-პრიმორსკის მიტროპოლიის წინამძღვარმა, მიტროპოლიტმა იოანიკიმ განაცხადა, რომ უკრაინის ხელისუფლებამ მოაწყო "სახელმწიფო ტერორი" უმე-ის წინააღმდეგ.
მორწმუნეებისთვის სააღდგომო გზავნილში მიტროპოლიტმა იოანიკიმ განაცხადა, რომ მონტენეგროში ისინი დიდი შეშფოთებით უყურებენ „უკრაინის ხელისუფლება, საეჭვო რელიგიური კუთვნილების სქიზმატური და არაკანონიკური სტრუქტურების ინტერესებიდან გამომდინარე, როგორ ართმევს უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას უძველეს და ცნობილ სალოცავებს“.
მეუფე თვლის, რომ „ეს არ არის იმდენად რელიგიური უფლებებისა და თავისუფლებების დარღვევა, რამდენადაც, სამწუხაროდ, სახელმწიფო ტერორი და უკრაინაში ორიგინალური მართლმადიდებლობის აღკვეთის მცდელობა“.
„ვხედავთ, ეს ჯვარცმული ეკლესია, დაწყებული თავისი წინამძღოლებით, მთავარეპისკოპოსებით, სასულიერო პირებით, ბერებითა და მორწმუნე ხალხით, მშვიდად და გაბედულად ითმენს შეურაცხყოფას, ცილისწამებას, დარბევას და ეკლესიების ძარცვას, ქრისტეს გოლგოთას გზაზე მდგარი, ვრწმუნდებით, რომ უფალი მოუვლენს მას წყალობას და რომ იგი სასტიკი ტანჯვისა და დევნის შემდეგ გამოჩნდება მთელი მსოფლიოს წინაშე ათასობით ახალი აღმსარებლისა და მოწამის მიერ გაძლიერებული“, - დარწმუნებულია მონტენეგროს ეკლესიის წინამძღვარი.
მისი თქმით, „ის ტანჯვა, რომელსაც დღეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია განიცდის, ჩვენმა წმინდა ეკლესიამაც მრავალჯერ განიცადა თავის ისტორიაში. კოსოვოსა და მეტოხიაში მართლმადიდებელმა სერბებმა იგივე განიცადეს, თუ უარესი არა, ალბანელი ტერორისტების ხელში 1999 წლიდან 2004 წლამდე.
უდავოდ, ამ პერიოდმა წარმოშვა მრავალი კოსოვოელი სერბი მოწამე, რომლებიც იტანჯებოდნენ ღვთის სახელისა და მართლმადიდებლური სარწმუნოებისთვის, რომლებიც მომავალში, როცა ღმერთს მოეწონება, თავიანთი მსხვერპლის სიწმინდით გაბრწყინდებიან ჩვენი ეკლესიის წიაღში. ხაზი გაუსვა მიტროპოლიტმა იოანიკიმ.