ელენსკი: უკრაინა არის ქვეყანა, რომელსაც აქვს უდიდესი რელიგიური თავისუფლება მთელ ევროპაში
ელენსკის თქმით, უმე-ის „დემონტაჟი“ უნდა მოხდეს სინდისის თავისუფლების სფეროში დარღვევის გარეშე და უკრაინის კანონების შესაბამისად.
ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის უფროსი ვიქტორ ელენსკი მიიჩნევს, რომ უკრაინა ევროპაში ყველაზე დიდი რელიგიური თავისუფლების მქონე ქვეყანაა.
Fakty-თან ინტერვიუში ელენსკიმ თქვა, რომ „სინამდვილეში, უკრაინა არის უდიდესი რელიგიური თავისუფლების სივრცე ევროპაში“.
თუმცა, მისი თქმით, „როცა საქმე ეხება სახელმწიფო კომისიის სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებულ შენობაში შესვლის აკრძალვას, ეს, რა თქმა უნდა, არ ეხება რელიგიურ თავისუფლებას“.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „უკრაინაში მოსკოვის საპატრიარქოს სტრუქტურების დემონტაჟი უნდა მოხდეს სინდისის თავისუფლების სფეროში, ანუ უკრაინის კანონმდებლობის დარღვევის გარეშე“.