სასამართლომ უარი თქვა ლავრას ბერის საქმის გადახედვაზე "ზარი რუსეთის თავზე"
კიევის სასამართლომ პროკურორს დაუბრუნა საბრალდებო დასკვნა მღვდელმონაზონ ზაქარიას მიმართ, რომელსაც ბრალი წაუყენეს ტაძარში სიმღერის "ზარი რუსეთის თავზე" შესრულების გამო.
კიევ-პეჩერის სასამართლომ უარი თქვა ლავრის მღვდელმონაზონი ზაქარიას საქმის განხილვაზე, რომელსაც SBU ბრალს სდებს "რუსეთის ფედერაციის აგრესიის გამართლებაში უკრაინის წინააღმდეგ". ამას მოწმობს სასამართლოს 2023 წლის 7 აპრილის განჩინება.
თავის გადაწყვეტილებაში მოსამართლემ აღნიშნა, რომ საბრალდებო დასკვნა „არსებითად არ შეესაბამება“ უკრაინის სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მოთხოვნებს:
„სასამართლოს მიერ ჩამოთვლილი გარემოებები უპირობოდ მოწმობს საბრალდებო დასკვნაში სრული (კონკრეტული) საპროცესო ცნობის არარსებობას და, შესაბამისად, სასამართლო პროცესზე მისი დანიშვნა ეწინააღმდეგება კანონმდებლობის მე-3 ნაწილის მე-6 პუნქტს, ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის ევროპული კონვენციის მიხედვით “.
საბრალდებო დასკვნის შესწავლის შემდეგ სასამართლომ ასევე ვერ შეაფასა, თუ რა გზით „ჩაიდინა დანაშაული იერონმონაზონმა ზაქარიამ“.
მოსამართლემ ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მისთვის გაუგებარია, რა იყო ეკლესიის შენობა სიმღერის შესრულების დროს: საშუალება თუ ინსტრუმენტი.
როგორც მჟკ იტყობინება, კიევ-პეჩერის ლავრამ რუსეთის ფედერაციის შესახებ სიმღერის შესრულების ვითარებაზე ისაუბრა.