ზინკევიჩი: აუცილებელია უმე-ს ფიზიკური არსებობის აკრძალვა
ვოლინის "მიტროპოლიტი" დარწმუნებულია, რომ უმე-ის მორწმუნეებს ეკლესიები უნდა წაართვან და ეკლესიებს ფიზიკურად არსებობა აეკრძალებათ. მაგრამ ეს არ იქნება რელიგიის დევნა.
მეუ-ს „მიტროპოლიტმა“ მიხაილ ზინკევიჩმა მოუწოდა ხელისუფლებას აიკრძალოს უმე-ის ფიზიკური არსებობა. ამის შესახებ მან ტელეკომპანია „Konkurent TV“-სთვის მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა.
ზინკევიჩმა მადლობა გადაუხადა ვოლინის დეპუტატებს გადაწყვეტილების გამო, რომ აკრძალეს უმე ვოლინის რეგიონში, მაგრამ ამავე დროს მათ "დეკლარაციული" უწოდა. იგი თვლის, რომ ეს მხოლოდ შემდგომი გადაწყვეტილებების საფუძველია უმე-ის განადგურების მიზნით. ამასთან დაკავშირებით „ეპისკოპოსმა“ დეპუტატებს მთელი სამოქმედო გეგმა შეუდგინა.
მან რეკომენდაცია გაუწია ადგილობრივ ხელისუფლებას უმე-ს ჩამოართვან ყველა ტაძარი, რომელიც სახელმწიფო თუ კომუნალურ საკუთრებაშია, შემდეგ - ტაძრების ირგვლივ არსებული მიწა და ბოლოს - "აეკრძალოთ მათ ფიზიკური არსებობა, როგორც კანონიერ სტრუქტურას". ამავე დროს, ზინკევიჩი დარწმუნებულია, რომ ასეთი ზომები არ ნიშნავს რწმენის დევნას.
„ჩვენ არ ვსაუბრობთ თავად ადამიანის რწმენის დევნაზე. ადამიანს შეუძლია დაიჯეროს და თქვას, რომ მართლმადიდებელია. და არავინ არ დაისჯება ამის გამო“, - თქვა ზინკევიჩმა.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ ზინკევიჩმა მადლობა გადაუხადა საკონსტიტუციო სასამართლოს უმე-ის სახელის გადარქმევისთვის.