პოლიციამ ლავრას დამცველების წინააღმდეგ „ხულიგნობის“ ბრალდებით აღძრა საქმე
სამართალდამცავები აღნიშნავენ, რომ ბრალდების მუხლი ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას ხუთ წლამდე ვადით.
პეჩორის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო განყოფილებამ სისხლის სამართლის საქმე უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 296 მუხლის (ხულიგნობა) მე-3 ნაწილით დაიწყო. იმასთან დაკავშირებით, რომ კიევ-პეჩორის ლავრაში მორწმუნეებმა გახსნეს No39 შენობის კარი, რომელიც დალუქეს ნაკრძალის თანამშრომლებმა და სამართალდამცავებმა. ამის შესახებ კიევის პოლიციის საკომუნიკაციო განყოფილებაში განაცხადეს.
მოხსენების თანახმად, „მას შემდეგ, რაც კულტურის სამინისტროს კომისიის წარმომადგენლებმა დაათვალიერეს და დალუქეს კიევ-პეჩორის ლავრის ერთ-ერთი შენობა, ადამიანთა ჯგუფმა გატეხა ჟალუზები კარზე და შევიდა შენობაში“.
პოლიცია აღნიშნავს, რომ მუხლის სანქცია ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას ხუთ წლამდე ვადით.
როგორც მჟკ წერდა, კიევ-პეჩორის ლავრის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა განაცხადა, რომ ნაკრძალის კომისიამ, პოლიციის თანხლებით, გატეხა საკეტები და უკანონოდ დალუქა 39-ე შენობა. ამავდროულად, დალუქულ შენობაში ხალხი დარჩა. პოლიციამ მორწმუნეების თხოვნას, გაეღოთ კარი, ყურადრება არ მიაქცია.