საქართველოს ეკლესიის მღვდელმსახურები უმე-ის დასაცავად გამოვიდნენ
წმინდა სამების ტაძარი თბილისში. ფოტო: georgiantravelguide.com წმინდა სამების ტაძარი თბილისში. ფოტო: georgiantravelguide.com
ქართული ეკლესიის მღვდელმთავრების განცხადებით, „უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მიმართ ვანდალიზმს და დევნას ერთობლივად ახორციელებენ ზელენსკის მთავრობა, უნიტები და ეპიფანეს სქიზმატიკოსები“.
2023 წლის 20 აპრილს საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესიის რამდენიმე სასულიერო პირი სიტყვით გამოვიდა უმე-ის მხარდასაჭერად.
იუთუბის არხზე «Спаси и сохрани» გამოქვეყნებულ მიმართვაში საქართველოს ეკლესიის წარმომადგენლებმა უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში არსებულ სიტუაციაზე ისაუბრეს.
მღვდელმა დავით ისაკაძემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ამ წუთებში „უკრაინელი მართლმადიდებლების უფლებები ირღვევა უკრაინაში“.
„ჩვენ ვლოცულობთ ჩვენი უკრაინელი მართლმადიდებელი ძმებისა და დებისთვის. როდესაც წმინდა გრიგოლ ღვთისმეტყველი კონსტანტინოპოლში ჩავიდა, იქ მხოლოდ ერთი მართლმადიდებლური ეკლესია იყო. ყველაფერი დანარჩენი არიანელებმა დაიპყრეს. მაგრამ შემდეგ მართლმადიდებლობამ გაიმარჯვა. ასე გაიმარჯვებს მართლმადიდებლობა უკრაინაში“, - თვლის მამა დავითი.
მღვდელმა ფოტი ზუმბაძემ განაცხადა, რომ "უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მიმართ ვანდალიზმს და დევნას ახორციელებენ ერთობლივად ზელენსკის მთავრობა, უნიატები და ეპიფანეს სქიზმატური ჯგუფი...".
„შეურაცხყოფილ ეკლესიებში უნიატები და სქიზმატები ერთობლივად „ასრულებენ სამადლობელ ლოცვას“, (იქ) კონცერტები... და წარმართული რიტუალები იმართება. და ეს ყველაფერი ხელისუფლებისა და ამ უწყალო რელიგიური წყობის ერთობლივი, კოორდინირებული ქმედებებით ხორციელდება“, - განაცხადა საქართველოს ეკლესიის მღვდელმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ საქართველოს პატრიარქმა ილია მეორემ ფანარის ხელმძღვანელს უმე-ის ირგვლივ შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით მიმართა.