ვიქტორია კოხანოვსკაიამ კომენტარი გააკეთა მის "დაკავებაზე"
2023 წლის 22 აპრილს უფლებადამცველმა ვიქტორია კოხანოვსკაიამ კომენტარი გააკეთა პოლიციის მიერ მის „დაკავებაზე“.
ვიქტორიამ განაცხადა, რომ ბოლო ამოსუნთქვამდე დაიცავს ქრისტეს ეკლესიას და უმე-ს მორწმუნეების კონსტიტუციურ უფლებებს.
მან დაწერა, რომ სხვა დაკავებულებთან ერთად (პავლე, რომანი და იულია) „ჩვენ მივიღეთ მადლი ქრისტეს ეკლესიის დაცვაში და ჩვენს სახელმწიფოში კონსტიტუციურობისა და კანონიერების დარღვევაში“.
„ვისაც არ მოვწონვართ, შეუძლიათ უკვე დაგვხვრიტოს, მაგრამ მე არ დავთმობ ჩემს რელიგიას, რადგან განზე დგომა, როცა ღვთის სახლს ბილწავებენ, ყველაზე საშინელი ცოდვაა ღმერთისა და საკუთარი სინდისის წინაშე“, - თვლის კოხანოვსკაია.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, "მე არ ვცნობ სქიზმატებს და არ ვაღიარებ მათ არასდროს, ასე რომ, ვერც ერთი სბუ, პოლიტიკოსი ან პოლიციელი ვერ გამტეხავს, ვერ მაიძულებს გავჩუმდე ამ საზიზღრობაზე".
კოხანოვსკაიამ აღნიშნა, რომ მისი შინაპატიმრობა 60 დღეს არ გაგრძელდება და უკვე "მალე იურიდიულ სფეროში ჩვენ ისევ თქვენთან ვიქნებით საერთო ლოცვაში".
„კიევში ვარ და მალე კავშირზე გამოვალ, ორგანიზაციულ საკითხებს ვამუშავებ, ადამიანის უფლებების დასაცავად საერთაშორისო ორგანიზაციებს ვუკავშირდები“, - წერს ვიქტორია.
მისი თქმით, „თვითონაც შეეშინდა“, როცა უყურა მისი „დაკავების“ ვიდეოს, რადგან „უგონო მდგომარეობაში და დაუცველ ქალს მამაკაცებმა ნებისმიერი რამ შეიძლება დამართონ და მით უმეტეს, როცა ეს კაცები ოფიციალური პირები არიან და ასე ვთქვათ, სამსახურეობრივ მოვალეობას ასრულებენ“.
„ჩვენ არაფერი დაგვირღვევია და ყველა შესაძლო და შეუძლებელი სამართლებრივი დაცვა გამოვიყენეთ დემოკრატიულ სახელმწიფოში, სადაც მძვინვარებს სრული უკანონობა, უპასუხისმგებლობა და დაუსჯელობა“, - ხაზგასმით აღნიშნა უფლებადამცველმა.
მან მადლობა გადაუხადა მორწმუნეებს ლოცვისთვის და დაწერა, რომ ყველა დაკავებულმა თავის ჯვარი უნდა ატაროს და მადლობა ღმერთს ყველაფრისთვის.