მეუ-ს აქტივისტმა, რომელიც მონაწილეობდა ტაძრის აღებაში, ბიბლიას "ნაგავი" უწოდა
მეუ-ს მორწმუნე ი.ბონდარენკომ თქვა, რომ წართმეულ ეკლესიაში ნაპოვნი ბიბლია და მართლმადიდებლური ლოცვის წიგნები განადგურდება.
იაროსლავ ბონდარენკომ, მეუ-ს ერთ-ერთმა აქტივისტმა ტრებუხოვში, რომელმაც მიიტაცა უმე-ის პოკროვსკის ეკლესია, ტაძარში აღმოჩენილ ბიბლიას და მართლმადიდებლურ ლოცვებს უწოდა "ნაგავი", რომელიც "განადგურდება". ამის შესახებ ბონდარენკომ Facebook-ის საკუთარ გვერდზე გამოქვეყნებულ ვიდეოში განაცხადა.
„აქ ნაგავი ვიპოვეთ“, - თქვა ბონდარენკომ და ბიბლია აჩვენა კამერას. - ვფიქრობ, ამ წიგნს ბოგდანს (დრახს, ბროვარის საკრებულოს დეპუტატს, - რედ.) მივცემთ, ის მოახდენს უტილიზაციას.
ბონდარენკომ ასევე აჩვენა მართლმადიდებლური ლოცვების წიგნების დასტა კანონებითა და წმიდა ზიარების თანმიმდევრობით.
„აქ გოგოებმა რუსული დამხმარე წიგნები იპოვეს. ასევე სავსეა ნაგავით“, - განაცხადა აქტივისტმა.
მეუ-ს აქტივისტმა, რომელიც მონაწილეობდა ტრებუხოვის ეკლესიის მიტაცებაში, ბიბლიას "ნაგავი" უწოდა ფოტო 1.
თავის მეორე ვიდეოში ბონდარენკომ არაერთხელ უწოდა ბიბლიას „რუსული ნაგავი“. ლოცვანის ნაგვის ურნაში გადაყრის პირობა დადო. დეპუტატმა ბოგდანა დრაჩმა აჩვენა, რომ ბიბლია გამოიცა მოსკოვში 2009 წელს, რამაც, მისი აზრით, უპირობოდ დაამტკიცა უმე-ის კავშირი რუსეთთან.
მესამე ვიდეოში ბონდარენკომ და ტკაჩმა ბიბლია და ლოცვანი ჩააყარეს სათამაშო მანქანაში, რომელიც პოკროვსკის ეკლესიის წინამძღვრის შვილს ეკუთვნოდა და განაცხადეს, რომ „ამ მერსედესმა რუსული გემის გეზით უნდა იაროს“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ აქტივისტებმა ტრებუხოვის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის პოკროვსკის ეკლესია აიღეს.