სასამართლომ კიევ-პეჩორის ლავრაზე სხდომა 1 მაისამდე გადადო
2023 წლის 4 აპრილს გაიმართა კიევის საქალაქო სასამართლოს პირველი სხდომა კიევ-პეჩორის ლავრის ნაკრძალის სარჩელის საკითხზე უმე-ის მონასტრის წინააღმდეგ „საკუთრების გამოყენების დაბრკოლებების მოხსნის შესახებ“. ამის შესახებ ლავრას ადვოკატმა მამა ნიკიტა ჩეკმანი თავის ტელეგრამ არხზე.
ადვოკატის თქმით, შეხვედრაზე ისინი აპირებდნენ „სარჩელის უზრუნველყოფის განხილვას“. მამა ნიკიტას თქმით „სასამართლომ მოისმინა მონასტრის წარმომადგენელთა არგუმენტები, მისცა შესაძლებლობა მოემზადებინათ წერილობითი განცხადებები აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით და სასამართლო სხდომა 2023 წლის 1 მაისს 10:30 საათამდე გადადო.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მამა ნიკიტა ჩეკმანის სიტყვებზე დაყრდნობით, პოლიციამ დაადასტურა, რომ ბერებს ლავრიდან მისი ხელით გამოასახლებდნენ.