სასამართლომ ლავრასთან ხელშეკრულების შეწყვეტის დასაბუთება მოითხოვა და სხდომა გადადო
სასამართლომ ლავრის მონასტრის ნაკრძალისადმი საიჯარო ხელშეკრულების შეწყვეტის შესახებ სარჩელის საქმის განხილვა 19 მაისამდე გადადო.
კიევის ეკონომიკურმა სასამართლომ ეროვნულ ნაკრძალს "კიევ-პეჩორის ლავრას" მოსთხოვა მონასტერში ჩატარებული შემოწმების შედეგების დასკვნა, რის გამოც კულტურის სამინისტრომ მიიღო გადაწყვეტილება ქვედა ლავრის უვადოდ ქირავნობის ხელშეკრულების შეწყვეტის შესახებ. ამის შესახებ ლავრას ადვოკატმა ნიკიტა ჩეკმანმა ტელეგრამ არხზე დაწერა.
ადვოკატმა აღნიშნა, რომ „მონასტრის წარმომადგენლები არაერთხელ ცდილობდნენ დამოუკიდებლად მიეღოთ აღნიშნული აქტი, მაგრამ საპასუხოდ მიიღეს შეტყობინება, რომ მოთხოვნილ ინფორმაციას აქვს დაშვების შეზღუდვის ნიშანი „ოფიციალური გამოყენებისთვის“ და, შესაბამისად, მისი მიწოდება შეუძლებელია“.
იჯარის ხელშეკრულების შეწყვეტის ბათილობის თაობაზე განხილვა გადაიდო 2023 წლის 19 მაისამდე.
ლავრას ადვოკატის თქმით, ეს გაკეთდა იმისთვის, რომ „მხარეები გაეცნონ საკმარისად ვრცელ დოკუმენტს“ და მიიღონ შესაძლებლობა „დააყალიბონ თავიანთი პოზიცია სარჩელის საგანსა და საფუძვლებთან დაკავშირებით“.
ამასთან, ადვოკატი მიიჩნევს, რომ სასამართლოს ასეთი გადაწყვეტილება მიუთითებს ობიექტური და ყოვლისმომცველი პროცესისთვის მომზადებაზე.
„სასამართლომ მოუწოდა მხარეებს დაიცვან კეთილსინდისიერების პრინციპი და წარმოადგინონ საქმეში არსებული ყველა მტკიცებულება. <...> მიგვაჩნია, რომ სასამართლომ განუსაზღვრა გონივრული ვადა როგორც სასამართლო პროცესის მონაწილეებს საქმის განსახორციელებლად, ასევე მონასტრის ნაკრძალის მიმართ სარჩელთან დაკავშირებით დავის დროულად გადასაჭრელად“, - აღნიშნა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, სასამართლომ 2023 წლის 1 მაისისთვის გადადო "კიევის პეჩორის ლავრას ნაკრძალის" სარჩელის განხილვა მონასტრის წინააღმდეგ.