რუმინეთის პარლამენტში წაიკითხეს უმე-ის რუმინულენოვანი საზოგადოებების დახმარების მიმართვა
2023 წლის 26 აპრილს რუმინეთის პარლამენტში დეპუტატმა დუმიტრუ-ვიორელ ფოშამ წაიკითხა უმე-ის რუმინულენოვანი თემების მიმართვა დახმარების მოწოდებით. დეპუტატმა ვიდეომიმართვა ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე გამოაქვეყნა.
რუმინეთის დეპუტატთა პალატის ხელმძღვანელის, ასევე რუმინელების დეპარტამენტის სახელმწიფო მდივანის მიმართ წარდგენილ მიმართვაში ნათქვამია, რომ უკრაინის ხელისუფლება ჩერნივცში ემზადება წაართვას უმე-ის ტაძრების ქვეშ არსებული მიწის ნაკვეთი, უსაფუძვლო ბრალდებებით, მოსკოვის ეკლესიასთან კავშირის გამო.
„სამწუხაროდ, ჩრდილოეთ ბუკოვინას ხელისუფლებამ, რომელიც მრავალეროვნული რეგიონია, დააკოპირა უკრაინის სხვა რეგიონებში, სხვა ქალაქებსა და მონოეთნიკურ მიწებზე მიღებული გადაწყვეტილებები. ეკლესიებს, რომლებსაც არ სურდათ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისგან გამოყოფა, იმ მიწის დაკარგვის რისკის ქვეშ არიან, რომლებსაც ათწლეულების განმავლობაში ემსახურებოდნენ. შედეგად, რუმინელებმა შეიძლება დაკარგონ რამდენიმე ეკლესია, ნათქვამია მოხსენებაში. „ჩვენი წინაპრების ეკლესიები, რომელთაგან ზოგიერთი აშენებულია საეკლესიო სახსრებით ან რუმინეთის სახელმწიფოს ფულით, აღარ ეკუთვნით რუმინულ საზოგადოებას ძნელად ასახსნელი და გასაგები მიზეზების გამო.
მიმართვის ავტორები რუმინეთის ხელისუფლებას: პარლამენტარებს, სენატორების, მინისტრებს, სახელმწიფო მდივნებს, სახელმწიფო ლიდერებს სთხოვენ ჩაერიონ, რათა უკრაინის ხელისუფლებამ არ მიიღოს გადაწყვეტილებები რუმინული თემისა და მისი ეკლესიების წინააღმდეგ.
„ჩვენ ვითხოვთ დაუყონებლივ კონსულტაციებს რუმინეთის საზოგადოების წევრებთან - მრევლთან, მღვდლებთან, ასოციაციის ლიდერებთან, ინტელექტუალებთან, სანამ რაიმე გადაწყვეტილებას მივიღებთ ჩვენთვის ისტორიული და კულტურული ღირებულების სალოცავი ადგილების ბედზე“, - აცხადებენ მიმართვის ავტორები.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ რუმინელი დეპუტატის თქმით, რასაც უკრაინის ხელისუფლება აკეთებს უმე-ს მიმართ, სრული სიგიჟეა.