ტაძრები შენდებოდა ლოცვისთვის და არა სახელოსნოებისთვის და გამოფენებისთვის - პოლიტოლოგი
უკრაინელმა პოლიტოლოგმა და ისტორიკოსმა კონსტანტინე ბონდარენკომ გააკრიტიკა კულტურის მინისტრის ალექსანდრე ტკაჩენკოს განცხადება კიევ-პეჩორის ლავრაში ხალხური რეწვის სტუდიების ან სარეაბილიტაციო ცენტრის შესაძლო გახსნის შესახებ.
„რაც შეეხება ტკაჩენკოს და მის განცხადებებს, ეს არ კეთდება დიდი გონიერებით“, - თქვა ბონდარენკომ ჟურნალისტ ალექსანდრ შელესტთან ინტერვიუში. - რაც შემოთავაზებულია, უბრალოდ, მოკლებულია გონიერებას. ტაძარი იმისთვის აშენდა, რომ იქ ილოცონ და არა სახელოსნო სტუდიების, გამოფენების ან სხვა რამის გასახსნელად. ტაძარი თავიდანვე აშენდა ლოცვისთვის. თუ გსურთ სარეაბილიტაციო ცენტრების ან ხალხური ხელოვნების სტუდიების გახსნა, გთხოვთ ააშენოთ ისინი. ან გამოიყენეთ ის შენობები, რომლებიც უკვე აშენებულია და ახლა არსებითად ცარიელია“.
ბონდარენკომ ხელისუფლებას ურჩია „არ ჩაერიონ რელიგიურ სფეროში“.
„რაც ნაკლებად ერევა სახელმწიფო რელიგიაში, მით უკეთესია თავად სახელმწიფოსთვის და მით უკეთესი რელიგიისთვის. მორწმუნეები თავად იპოვიან ჭეშმარიტებას, თავად ეცოდინებათ სად წავიდნენ სალოცავად, როგორ ილოცონ, ვის ახსენონ. და არ არის საჭირო ცეცხლზე ნავთის დასხმა, რომ ხანძარი გაჩნდეს“, - აღნიშნა პოლიტოლოგმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, კონსტანტინე ბონდარენკომ გააფრთხილა ხელისუფლება, რომ რელიგიური კონფლიქტი, რომელიც ღვივდება უკრაინაში, ძალიან საშიშია და ასეთი კონფლიქტების შეჩერება ყველაზე რთულია.