მიტროპოლიტმა პანტელეიმონმა უმანში დაღუპულთა ხსოვნის პარაკლისი აღავლინა
2023 წლის 28 აპრილს, უმანის წმინდა ნიკოლოზის საკათედრო ტაძარში, უმანისა და ზვენიგოროდის მიტროპოლიტმა პანტელეიმონმა დაბომბვის შედეგად დაღუპული ქალაქის მაცხოვრებლების ხსოვნისადმი მიძღვილი პარაკლისი აღავლინა, იტყობინება უმე-ის უმანის ეპარქიის პრესსამსახური.
მიტროპოლიტ პანტელეიმონს ნიკოლოზის საკათედრო ტაძრის სასულიერო პირები და ქალაქის სამღვდელოება ემსახურებოდნენ.
წირვის დასრულების შემდეგ, მეუფემ ყველა დამსწრეს მიმართა არქიპასტორალური სიტყვით.
მეუფე პანტელეიმონმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ტრაგედიის მასშტაბები უკიდურესად დიდია, რადგან უამრავი ადამიანია დაღუპული, უამრავი ადამიანია დაშავებული და გარდა ამისა, „ამ დრომდე მიმდინარეობს დანგრეული საცხოვრებელი კორპუსის ნანგრევებიდან ხალხის გამოყვანა."
„ჩვენ ახლახან აღვასრულეთ პანაშვიდი - დღეს ყველა უდანაშაულოდ დაღუპულთა ხსოვნის პანაშვიდი. ყოვლადმოწყალე უფალმა, სიკვდილზე სიცოცხლით და ბოროტებაზე სიკეთით დამთრგუნველმა, თავის საუკუნო სამყოფელში წმინდანებთან ერთად დაასვენოს მიცვალებულთა უდანაშაულო სულები“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
მისმა უწმინდესობამ ასევე მიუსამძიმრა ყველას, ვისაც გამოუსწორებელი ზარალი მიადგა.
როგორც მჟკ ადრე იუწყებოდა, მისმა უნეტარესმა სამძიმარი გამოუცხადა უმანში, დნიპროსა და კიევის რეგიონში აფეთქების შედეგად დაზარალებულებს.