ივანო-ფრანკოვსკში მიტაცებული ტაძრის საზოგადოება გაეროს მისიას შეხვდა
ივანო-ფრანკოვსკში უმე-ის საკათედრო ტაძრის სამღვდელოებამ და მორწმუნეებმა გაეროს სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლებს მოახსენეს მათი ეკლესიის მიტაცების შესახებ.
2023 წლის 5 მაისს ივანო-ფრანკოვსკში გაიმართა შეხვედრა უმე-ის მიტაცებული ქრისტეს შობის ტაძრის სამღვდელოებას, მრევლსა და გაეროს სადამკვირვებლო მისიას შორის. შეხვედრაშითემიდან 30-მდე ადამიანი მონაწილეობდა. ღონისძიებაზე მჟკ-ს ესაუბრა ივანო-ფრანკოვსკის ეპისკოპოსი ნიკიტა.
რელიგიური თემის წევრებმა გაეროს წარმომადგენლებს განუცხადეს მათი უფლებების დარღვევის შესახებ, მათ შორის რადიკალების მიერ ცრემლსადენი გაზის გამოყენებით ტაძრის აღების დეტალები.
შეგახსენებთ, რომ 2023 წლის 23 მარტს, ივანო-ფრანკოვსკში მოხდა უმე-ის ივანო-ფრანკოვსკის ეპარქიის საკათედრო ტაძრის ძალით დაკავება. ბანდიტებმა ჩაამტვრიეს გვერდითი კარები და შევიდნენ ტაძარში.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ხმელნიცკის ეპარქიის მორწმუნეებმა გაეროს მოახსენეს მათი უფლებების დარღვევის 30 შემთხვევის შესახებ.