ვადიმ ნოვინსკის ფონდმა სვიატოგორსკის ლავრას გენერატორი გადასცა
ვადიმ ნოვინსკის ფონდის მიერ გენერატორის გადაცემა. ფოტო: svlavra.church.ua ვადიმ ნოვინსკის ფონდის მიერ გენერატორის გადაცემა. ფოტო: svlavra.church.ua
სვიატოგორსკის ლავრას ელექტროენერგიის მიწოდება 2022 წლის მაისში შეუწყდა.
2023 წლის 1 მაისს სვიატოგორსკის ლავრაში მიიტანეს მძლავრი გენერატორი, რომელმაც უნდა გააუმჯობესოს მდგომარეობა მონასტრის ენერგომომარაგებასთან დაკავშირებით, სადაც რამდენიმე ასეული მოსახლე და ლტოლვილი ცხოვრობს, იუწყება მონასტრის პრესსამსახური.
300 კვტ გენერატორი სვიატოგორსკის ლავრისთვის ვადიმ ნოვინსკის ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის შუამავლობის სახელობის საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდმა შეიძინა.
გენერატორი კიევის ეპარქიის სოციალური მომსახურებისა და ქველმოქმედების განყოფილების თავმჯდომარემ დეკანოზმა ანდრეი დვოროვოიმ მიაწოდა.
2022 წლის მაისში საომარი მოქმედებების გამო სვიატოგორსკის ლავრაში ელექტროენერგიის ცენტრალიზებული მიწოდება შეწყდა. დაბალი სიმძლავრის გენერატორები, რომლებიც ლავრას  ხელთ აქვს, არ იძლევა ხალხის, პირველ რიგში, საყოფაცხოვრებო საჭიროებების სრულად დაკმაყოფილებას. ელექტროენერგია საცხოვრებელ კორპუსებს მიეწოდება გრაფიკის მიხედვით და მოცულობით მხოლოდ შენობის განათებისთვის.
ვადიმ ნოვინსკის საქველმოქმედო ფონდის მიერ მძლავრი გენერატორის შესყიდვა გაზრდის ლავრაში გამომუშავებულ ელექტროენერგიის რაოდენობას და ამით გააუმჯობესებს ომის შედეგად დაზარალებული ადამიანების საცხოვრებელ პირობებს.
2014 წლიდან რამდენიმე ასეული ადამიანი ცხოვრობს სვიატოგორსკის ლავრაში სრული მხარდაჭერით - ესენი არიან მოხუცები, პარალიზებულები, ინვალიდები, მშობლები შვილებთან ერთად, ასევე ისინი, ვინც საომარი მოქმედებების გამო დარჩნენ საცხოვრებლისა და თავშესაფრის გარეშე.