კამენეც-პოდოლსკში მეუ-ს მხარდამჭერს საკათედრო ტაძართან ხულიგნობისთვის დაიჭირეს
ალექსანდრე ნეველის სახელობის ტაძარი კამენეც-პადოლსკში. ფოტო: СПЖ ალექსანდრე ნეველის სახელობის ტაძარი კამენეც-პადოლსკში. ფოტო: СПЖ
სტუდენტი ალექსანდრე ნეველის საკათედრო ტაძართან რადიკალების აქციის დროს უხამსი სიტყვის გამო დააკავეს.
კამენეც-პოდოლის რაიონულმა სასამართლომ კამენეც-პოდოლის პროფესიული კოლეჯის „პოდოლსკის სახელმწიფო უნივერსიტეტის“ სტუდენტი დამნაშავედ ცნო ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლით გათვალისწინებული ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ჩადენაში, რაც ითვალისწინებს წვრილმან ხულიგნობას, ანუ უხამსი სითყვების გამოყენებას საჯარო სივრცეში. ნათქვამია სასამართლოს 2023 წლის 3 მაისის განჩინებაში.
როგორც ცნობილია, 2023 წლის 10 აპრილს, დაახლოებით 12 საათზე. 15 წთ. კამენეც-პოდოლსკის ალექსანდრე ნეველის საკათედრო ტაძრის ტერიტორიაზე, სტუდენტმა ჯგუფელებთან ერთად მონაწილეობა მიიღო UOC-ის წინააღმდეგ გამართულ აქციაში. ჩხუბის დროს მან სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა უმე-ის მხარდამჭერებს, რისთვისაც იგი პოლიციაში გადაიყვანეს.
სტუდენტმა სასამართლოს უთხრა, რომ მოინანია. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლით გათვალისწინებული ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ჩადენაზე სასამართლომ გამოიყენა ზემოქმედების ზომა გაფრთხილების სახით.
როგორც მჟკ იტყობინება, კამენეცში წმინდა პრინც ალექსანდრე ნეველის სახელობის ტაძრის მახლობლად დაპირისპირება სამი დღე გაგრძელდა, მაგრამ მორწმუნეებმა ტაძრის დაცვა მოახერხეს.