ხმელნიცკის მიტაცებულ ეკლესიაში „ლიტურგიაზე“ არც ერთი ადამიანი არ მისულა
2023 წლის 7 მაისს არც ერთი ადამიანი არ მოსულა მეუ-ს აღდგომის "ლიტურგიაზე" ხმელნიცკის დაპყრობილ ყაზანის ღვთისმშობლის ეკლესიაში, იუწყება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი, რომელმაც გამოაქვეყნა "მსახურების" ვიდეო.
კადრებში ჩანს, რომ ეკლესია სრულიად ცარიელია.
როგორც მჟკ იტყობინება, ხმელნიცკის ღვთისმშობლის ყაზანის ხატის სახელობის ტაძარი ადგილობრივი ხელისუფლების ძალისხმევით აიღეს 2023 წლის 5 აპრილს. ორგანიზატორები იყვნენ ხმელნიცკის საკრებულოს დეპუტატი ვიტალი პოდაიჩუკი და ქალაქის კულტურისა და ტურიზმის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი არტემ რომასიუკოვი. წინა დღეს გამართულ შეხვედრაზე ხელისუფლებამ სამრევლო საბჭოს ხელმძღვანელად ხმელნიცკის საკრებულოს (მერი სიმჩიშინის გუნდი) დეპუტატი "დანიშნა" ოლეგ იანიცკი. ,,სუსპილნე ხმელნიცკის’’ ვიდეო მასალებში შეხვედრის მონაწილეები კამერის წინ აღიარებენ, რომ არანაირი კავშირი არ აქვთ ტაძრის რელიგიურ თემთან.
2023 წლის 19 აპრილს ხმელნიცკის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა სერგეი ტიურინმა No248 ბრძანებით ყაზანის ღვთისმშობლის ეკლესიას „გადაარქვა“ სახელი და დაარქვა პოჩაევის ღვთისმშობლის ეკლესია. მეუ-სთან დაახლოებულმა წყაროებმა განაცხადეს, რომ "ეკლესიის ძველ სახელში შედიოდა ფრაზა "ყაზანის ღვთისმშობლის ხატი", რომელიც დაკავშირებულია რუსეთის ქალაქ ყაზანთან, თათარტანის რესპუბლიკის დედაქალაქთან."