ეკლესიათა მსოფლიო საბჭოს წარმომადგენლები ლავრასთან მივიდნენ
კიევში ეკლესიათა მსოფლიო საბჭოს დელეგაცია ჩავიდა. დელეგაციის წარმომადგენლები ლავრასთან უმე-ის ლოცვით დგომას შეუერთდნენ.
2023 წლის 11 მაისს ეკლესიათა მსოფლიო საბჭოს დელეგაციის წარმომადგენლები შვეიცარიიდან, რომლებიც იმ დღეს ჩავიდნენ კიევში, მივიდნენ უმე-ის ლოცვაზე ლავრასთან, რომელსაც ხელმძღვანელობდა მიტროპოლიტი ვარსონოფი.
ქვემო ლავრასთან მოვიდნენ ეკლესიათა მსოფლიო საბჭოს ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელი და სამხრეთ აფრიკის პრესვიტერიანული ეკლესიის წარმომადგენელი ჯერი პილეი, ლუთერანი ეპისკოპოსი ჰენრი ბედფორდ-სტრომი და დელეგაციის სხვა წევრები.
მანამდე ჰენრი ბედფორდ-სტრომმა განაცხადა, რომ ეკლესიათა მსოფლიო საბჭოს დელეგაცია ეწვევა უკრაინას, რათა "დიალოგში შევიდეს იმ ეკლესიებთან, რომლებიც იმყოფებიან რთულ ვითარებაში, რომელიც გამოხატულია შიდა დაძაბულობით". შემდეგ მსოფლიო ეკლესიათა საბჭოს ხელმძღვანელი რუსეთის ფედერაციაში ჩამოსვლას აპირებს.