რმე-ს მღვდელს, რომელსაც არ სურდა რუსეთის ფედერაციის გამარჯვებისთვის ლოცვა, წოდება ჩამოართვეს
წოდება ჩამორთმეული მღვდელი, იოანე კოვალი. ფოტო: diak-kuraev.livejournal.com წოდება ჩამორთმეული მღვდელი, იოანე კოვალი. ფოტო: diak-kuraev.livejournal.com
საეკლესიო სასამართლომ მღვდელი ჯონ კოვალი ცრუ ჩვენებაში - სასულიერო პირების მორჩილების ფიცის დარღვევაში დაადანაშაულა.
2023 წლის 11 მაისს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მოსკოვის საქალაქო საეპარქიო სასამართლომ წმინდა ანდრია პირველწოდებულის ტაძრის სასულიერო პირს, მღვდელ იოანე კოვალს წოდება ჩამოართვა, რომელიც არ ლოცულობდა უკრაინის წინააღმდეგ ომში რუსეთის ფედერაციის გამარჯვებისთვის, არამედ უკრაინაში მშვიდობისთვის. ამის შესახებ ანდრეი კურაევმა, რომელსაც ცოტა ხნის წინ ჩამოართვეს პროტოდიაკონის წოდება, ამის შესახებ Facebook-ის საკუთარ გვერდზე დაწერა.
როგორც ადრე მჟკ წერდა, მღვდელმა იოანე კოვალმა შეცვალა ლოცვის ტექსტი, რომლის წაკითხვაც რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყველა მღვდელმსახურს მოეთხოვებოდა, სიტყვა "გამარჯვება" სიტყვით "მშვიდობა" ფრაზაში "აღსდექ, ღმერთო, დაეხმარე შენს ხალხს და მოგვეცი გამარჯვება შენი ძალით“.
2023 წლის 3 თებერვალს პატრიარქმა კირილმა სასულიერო პირისთვის მსახურების აკრძალვის განკარგულება გასცა.
ეკლესიის სასამართლო პროცესის დროს მღვდელმა თანამდებობა არ დათმო. სასამართლომ მისი განკვეთის შესახებ გადაწყვეტილება წმინდა მოციქულთა 25-ე წესზე დაყრდნობით მიიღო - სასულიერო პირების მორჩილების ფიცის დარღვევაში დაადანაშაულა.
საეკლესიო სასამართლოს გადაწყვეტილება საბოლოოდ ძალაში შევა პატრიარქის დასტურის შემდეგ.
იოანე კოვალი დაიბადა უკრაინაში - ქალაქ პერვომაისკში, ლუგანსკის რეგიონში. მას ხუთი შვილი ჰყავს.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ რმე-ს წინამძღვარმა პეტრემ (მეშჩერინოვი) მოუწოდა რუს მღვდელმსახურებს "უფრო გაჩუმდნენ" უკრაინის ომთან დაკავშირებით. მისივე თქმით, რელიგიური გამართლების მცდელობა ე.წ „სპეციალური სამხედრო ოპერაციისთვის’’ მესამე მცნების დარღვევაა.