ივანკოვოში დაპყრობილი ეკლესიის მრევლი ღია ცის ქვეშ ლოცულობდა
2023 წლის 14 მაისს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მრევლი ლოცულობდა კიევის რეგიონში, ივანკოვოში, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მაცხოვრის ფერისცვალების ტაძრის წინ, იუწყება მჟკ-ის კორესპონდენტი.
შეგახსენებთ, 2023 წლის 13 მაისს, მეუ-ის დამპყრობლებმა აიღეს უმე-ის ფერისცვალების ეკლესია ბორისპოლის რაიონის სოფელ ივანკოვში. დაახლოებით დილის 6 საათზე მეუ-ს მხარდამჭერებმა ეკლესიის კარებზე საკეტები გაჭრეს და ეკლესიაში უკანონოდ შევიდნენ.
ტაძრის ძალით აღება მოაწყო ადგილობრივმა ხელისუფლებამ, ივანკოვოს ოლქის თავმჯდომარის ალექსანდრე კირიჩენკოს ხელმძღვანელობით. პოლიციის ადგილობრივმა სამმართველომ ხელი არ შეუშალა მეუ-ს აქტივისტებს.
როგორც ადრე იტყობინებოდა მჟკ, ივანკოვოში, მეუ-ს მხარდამჭერებმა მიიტაცეს უმე-ის ფერისცვალების ეკლესია.