მიტროპოლიტი პავლე: სატრაპეზო და მიძინების ეკლესიები შენარჩუნდა ძმების შრომით
მიტროპოლიტი პავლე (პოტოს ცენტრში) ლავრაში ლიტურგიაზე, დაკავებამდე. ფოტო: news.church.ua მიტროპოლიტი პავლე (პოტოს ცენტრში) ლავრაში ლიტურგიაზე, დაკავებამდე. ფოტო: news.church.ua
კიევის ლავრის გუბერნატორმა აღნიშნა, რომ ის, რაც დღეს მონასტერში ხდება, მისი ტკივილი და პირადი ტრაგედიაა.
კიევ-პეჩორის ლავრაზე საუბრისას ვიშგოროდისა და ჩერნობილის მიტროპოლიტმა პავლემ, რომელიც შინაპატიმრობაში იმყოფება, აღნიშნა, რომ 1961 წელს, 30 მარტს, ბოლშევიკებმა დახურეს იგი, ხოლო 2023 წლის იმავე დღეს, კულტურის სამინისტროს კომისიამ დაიწყო მუშაობა მონასტრის ტერიტორიაზე.
„ეს ჩემთვის ტრაგედიაა. ლავრაში რომ მივედი, დანგრეული შენობები დაგვხვდა, საერთოდ არაფერი იყო - მხოლოდ საძირკვლები, ერთი შემორჩენილი კანკელი, - იხსენებს ეპისკოპოსი.
ლავრის ნაცვალმა აღნიშნა, რომ მან იცის ლავრაში მიწის ყოველი სანტიმეტრი, რადგან კანალიზაცია, წყალმომარაგება და გათბობა - ყველაფერი მისი კონტროლით ხდებოდა.
მიტროპოლიტმა პავლემ დასძინა, რომ კიევ-პეჩორის ლავრის სატრაპეზოსა და მიძინების ეკლესიების მთელი მოვლა ზუსტად ძმების მხრებზე იყო.
„ლავრაში 220 კაცი ვართ - ყველაფერი გავაკეთეთ, ეს არის ცოცხალი სამუშაო ძალა. დღეს მათ (ნაკრძალთან, - რედ.) არაფერი აქვთ, თქვენ თვითონ ხედავთ, რომ სამხრეთ-აღმოსავლეთის სატრაპეზო ეკლესიამ ნგრევა დაიწყო, მიძინების ეკლესიის ბათქაში იშლება - ამ სამუშაოების დაწყება უფრო ადრე მინდოდა, მაგრამ ტკაჩენკომ უფლება არ მომცა“ - ამბობს ლავრის ნაცვალი.
მანამდე მჟკ-მ განაცხადა, რომ მიტროპოლიტ პავლეს თქმით, უმე გადარჩება და გაუძლებს, მიუხედავად ოფიციალური პირების ყველა მცდელობისა.