ვოლნიში, დნეპროპეტროვსკის ოლქში, სოფლის კრებამ უმე-ის მრევლი მეუ-ში ,,გადაიყვანა’’
ს. ვოლნოეში ღონისძიების, რომელიც წარმოდგენილი იყო, როგორც "წმინდა პანტელეიმონის მრევლის კრება", ინიციატორი იყო უმე-ის ყოფილი სასულიერო პირი მაქსიმ კრილახი, რომელსაც აეკრძალა მსახურება.
2023 წლის 14 მაისს, დნეპროპეტროვსკის ოლქის კრივოი როგის რაიონის სოფელ ვოლნოეში, ადგილობრივი მოსახლეობის შეხვედრაზე კულტურის სახლთან, "მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება" უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მრევლის მეუ-ში გადაცემის შესახებ. ამის შესახებ კრივოი როგის ეპარქიის პრესსამსახური იტყობინება.
ღონისძიება, რომელიც "სამრევლო კრების" სახით იყო წარმოდგენილი, ინიციატორი იყო უმე-ის ყოფილი სასულიერო პირი მაქსიმ კრილაჩი, რომელსაც სამსახური აეკრძალა. მასში ასევე მონაწილეობდა კრივოი როგის ეპარქიის კიდევ ერთი ყოფილი სასულიერო პირი სერგეი კოვალენკო. შეხვედრას ადგილობრივი ჟურნალისტი სვეტლანა რომანენკო ხელმძღვანელობდა. შეხვედრაზე ვოლნის მაცხოვრებლების გარდა, მეზობელი სოფლების რადიონოვკასა და ლოზუვატკას წარმომადგენლებმა მისცეს ხმა.
ეპარქიის პრესსამსახურში ხაზგასმით აღნიშნავენ, რომ უმე-ის მორწმუნეებს ღონისძიებაში მონაწილეობა არ მიუღიათ. წინა დღით საეკლესიო საზოგადოებამ ადგილობრივი ხელისუფლება და პოლიცია დაგეგმილი შეხვედრის უკანონობის შესახებ წერილობით გააფრთხილა. მანამდე ამ სამრევლო კრებაზე თემის წევრებმა დაუდასტურეს თავიანთი ერთგულება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისა და უნეტარესი კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი ონუფრის მიმართ.
„იმის გათვალისწინებით, რომ მრევლის იურისდიქციის შეცვლის საკითხის განხილვა გაიმართა ეკლესიის წინამძღვრის, დეკანოზ მაქსიმ ომელჩენკოსა და არსებული რელიგიური თემის წევრების, მოქალაქეების, რომლებიც არამარტო რელიგიური თემის წევრები არ არიან, მაგრამ ზოგიერთი მათგანი არც კი არის იმ ადგილის მცხოვრები, სადაც ეკლესია მდებარეობს, ასეთი ფაქტი შეიძლება ჩაითვალოს უკრაინის კანონის პირდაპირი დარღვევის გამოვლინებად "სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ" და საომარი მდგომარეობის დროს ჩაითვალოს კრივოი როგის რეგიონში სიტუაციის დესტაბილიზაციისა და რელიგიათაშორისი სიძულვილის გაღვივებად“, - აღნიშნეს ეპარქიაში.
როგორც მჟკ იტყობინება, ქალაქ ხმელნიცკის ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის შობის ეკლესიის საზოგადოებამ, საერთო სამრევლო კრებაზე, კიდევ ერთხელ გამოაცხადა თავისი ერთგულება უმე-ის მიმართ.