ზელენსკიმ რომის პაპს ჩვილი იესოს ნაცვლად სიცარიელის „ხატი“ აჩუქა
რომის პაპთან შეხვედრისას ზელენსკიმ მას გადასცა ღვთისმშობლის „ხატი“ სიცარიელით იმ ადგილას, სადაც მაცხოვარი უნდა ყოფილიყო.
2023 წლის 13 მაისს, რომის პაპთან შეხვედრის დროს, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ პონტიფიკოსს ჩვილი იესოს ნაცვლად აჩუქა ღვთისმშობლის „ხატი“ შავი სიცარილით. სურათს ჰქვია "2022-58 წლების დანაკარგი", მისი ავტორია უკრაინელი მხატვარი ოლექსი რევიკა, იუწყება რესურსი «Україна молода». მიუხედავად იმისა, რომ ჟურნალისტები რევიკას შემოქმედებას „სურათს“ უწოდებენ, ის ძალიან მოგვაგონებს იბერიის ღვთისმშობლის ხატს.
თავად რევიკა ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე აცხადებს, რომ „ეს არის ნამუშევარი უკრაინელი ბავშვების დაკარგვის შესახებ იმ აგრესიულ ომში, რომელიც რუსეთმა გააჩაღა უკრაინის წინააღმდეგ. დიდება უკრაინას!"
შეგახსენებთ, რომ რომის პაპთან შეხვედრის შემდეგ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ უკრაინას არ სჭირდება შუამავლები მოლაპარაკებებისთვის.