პროკურატურამ სასამართლოს წარუდგინა ჩერკასის მიტროპოლიტი ფეოდოსის საქმე
უმე-ს ჩერკასის მიტროპოლიტ ფეოდოსს გაასამართლებენ "რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის შაბლონების მიხედვით ვებგვერდის შექმნისთვის" და "მოქალაქეთა თანასწორობის დამრღვევი მიმართვების გავრცელებისთვის".
ჩერკასის ოლქის პროკურატურამ სასამართლოს წარუდგინა საბრალდებო დასკვნა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი ფეოდოსის წინააღმდეგ. ამის შესახებ ინფორმაციას ფეისბუქზე უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის რეგიონული დეპარტამენტის პრესსამსახური ავრცელებს.
გამოძიება მიტროპოლიტ ფეოდოსს ედავება რელიგიური სიძულვილის გაღვივებას (უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე ნაწილი) და რუსული აგრესიის გამართლებას (უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 436-2 მუხლის მე-2 ნაწილი და მე-3 ნაწილი).
სბუ ირწმუნება, რომ „2020 წელს ეპარქიის ვებსაიტის შექმნის ფაქტი რუსული მართლმადიდებლური ეკლესიის შაბლონების მიხედვით რუსული პროგრამული უზრუნველყოფის გამოყენებით“ ადასტურებს უმე-ის იერარქის მიერ რუსული აგრესიის „გამართლებას“.
კერძოდ, მიტროპოლიტმა ფეოდოსმა, მისი ქვეშევრდომის მეშვეობით, სავარაუდოდ „აავსო ეპარქიის ვებსაიტი დესტრუქციული შინაარსით პრო-კრემლის ინტერნეტ რესურსებიდან“.
სბუ-მ ასევე აღნიშნა, რომ ეპისკოპოსის მიერ „რუსული აგრესიის გამართლება“ ასევე დასტურდება იმით, რომ საიტის მომხმარებლებს „ჰქონდათ შესაძლებლობა თვალყური ადევნონ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის რუსული პროპაგანდის გვერდებს“.
„გამოძიების თანახმად, სასულიერო პირმა საჯარო განცხადებებში სასულიერო პირებსა და მორწმუნეებს შორის, ოფიციალურ კომენტარებში გაავრცელა მიმართვები, რომლებიც არღვევს მოქალაქეთა თანასწორობას მათი რასის, ეროვნების, რელიგიური კუთვნილებისა და მრწამსის მიხედვით“, - დასძინა სბუ-ს პრესსამსახურმა.