ჩერკასის ეპისკოპოსი: ჩემს წინააღმდეგ საქმე შეთითხნილი იყო, ეს არის პოლიტიკური დაკვეთა
მიტროპოლიტ თეოდოსის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა ყოფილი სასულიერო პირების დენონსაციის საფუძველზე, რომლებსაც მან აეკრძალა მსახურება განხეთქილების თავიდან აცილების ან ამორალური საქციელის გამო.
უმე-ის ჩერკასიის ეპარქიის წინამძღვარი, მიტროპოლიტი ფეოდოსი აცხადებს, რომ მის წინააღმდეგ აღძრული სისხლის სამართლის საქმე მთლიანად შეთითხნილი და პოლიტიკური დაკვეთის შესრულებაა. ამის შესახებ ნათქვამია ეპისკოპოსის ვიდეომიმართვაში, რომელიც სადღეღამისო შინაპატიმრობაში იმყოფება.
„მთელი საქმე შეთხზულია, იქ არაფერია, რისთვისაც შეიძლება პირი სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიეცეს“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა. ”პოლიტიკური დაკვეთა, ეჭვგარეშეა.”
მეუფემ თქვა, რომ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა ჩერკასის ეპარქიის ყოფილი სასულიერო პირების დენონსაციის საფუძველზე, რომლებსაც მან აუკრძალა მსახურება განხეთქილების გამოწვევის ან ამორალური საქციელის გამო.
„ისინი მოქმედებდნენ როგორც იარაღები ეკლესიის მდევნელთა ხელში, როგორც პოლიტიკური დაკვეთის შემსრულებლები“, - აღნიშნა მიტროპოლიტმა.
მისივე თქმით, საქმე ექვს ტომად არის წარმოდგენილი, სადაც, კერძოდ, არის ბოლო 10 წლის ინტერვიუები მოცემული.
„ბუნებრივია, ბუნებრივია მასალები შეიცავს კიევის საპატრიარქოს კრიტიკას, მოგვიანებით კი მეუ-ის მიმართ, კრიტიკა მოვლენებსა და ფენომენებზე, რომლებმაც საბოლოოდ გამოიწვია ის, რაც ახლა სახეზე გვაქვს - ეკლესიის დევნა“, - თქვა მთავარპასტორმა. - მე არ ვაღიარებ ჩემს დანაშაულს, რადგან ყველაფერი, რაც ვთქვი, ვიცავდი ქრისტეს ეკლესიას ამ ინტერვიუებში, სიტყვებით, ქადაგებებში, გამოსვლებში, მე ვსაუბრობდი არა როგორც პოლიტიკოსი და არა რაიმე სარგებლის მიღების მიზნით, არამედ ვსაუბრობდი, როგორც სასულიერო პირი. მე ვამბობდი მხოლოდ და მხოლოდ სიმართლეს. და თუ ამ ჭეშმარიტების გამო განმსაჯეს, და თუ ამ ჭეშმარიტებისთვის ციხეშიც კი ჩამსვეს, უნდა მივიღო ის, როგორც ღვთის სახელით.
მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ აღნიშნა, რომ ეკლესიის ოპონენტები, რომლებიც იმედოვნებდნენ ჩერკასის ეპარქიის პარალიზებას მმართველი ეპისკოპოსის იზოლირებით, არასწორად გამოთვალეს: მაცხოვრის პირით წარმოთქმული: "მწყემსს დავარტყამ და ცხვარი გაიფანტება". როგორც ჩანს, ჩვენს არაკეთილსინდისიერებს ეგონათ, რომ მას პირდაპირი მნიშვნელობა ჰქონდა ჩერკასის ეპარქიისთვის. მაგრამ ეს, რა თქმა უნდა, ასე არ არის. ჩერკასის ეპარქია აგრძელებს სრულფასოვან სულიერ ცხოვრებას“.
როგორც მჟკ იტყობინება, ჩერკასის ოლქის პროკურატურამ სასამართლოს წარუდგინა საბრალდებო დასკვნა მიტროპოლიტ ფეოდოსის წინააღმდეგ. გამოძიება მას ედავება რელიგიური სიძულვილის გაღვივებას (უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე მუხლის 1-ლი ნაწილი) და რუსული აგრესიის გამართლებას (436-2 მუხლის მე-2 და მე-3 ნაწილი).