ხმელნიცკის ტაძარში ხელჩართული ჩხუბის წამომწყები მამაკაცი სამხედრო პირი არ არის, - სასამართლო
ხმელნიცკის სასამართლომ დაადგინა, რომ არტურ ანანიევი, რომელმაც ჩხუბის პროვოცირება მოახდინა უმე-ის საფარველის საკათედრო ტაძარში, არ არის უკრაინელი სამხედრო.
არტურ ანანიევი, რომელიც თავს დაესხა უმე-ის სასულიერო პირებს ხმელნიცკის საფარველის საკათედრო ტაძარში, უკრაინის შეიარაღებულ ძალებთან არანაირი კავშირი არ ჰქონია. ამის შესახებ «Місто» -ს ჟურნალისტებს ქვედიაკონ იგორ სლობოდიანის ადვოკატმა რომან კოსიუკმა განუცხადა.
ადვოკატის თქმით, ანანიევის ადვოკატებმა სასამართლოს თავად გადასცეს ცნობა საპენსიო ფონდიდან. დოკუმენტის მიხედვით, ჩხუბის დროს ანანიევი ოფიციალურად არ იყო დასაქმებული, რაც უარყოფს მედიის განცხადებებს სავარაუდო "უმე-ის სამხედრო სასულიერო პირის მიერ ცემის შესახებ".
ადვოკატმა ასევე აღნიშნა, რომ ,,პოკროვსკის’’ ტაძარში ჩხუბის ასამდე მოწმემ უკვე შეიტანა განცხადება პოლიციაში „არტურ ანანიევის მიერ დანაშაულის ჩადენის შესახე,. უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 180 მუხლის შესაბამისად(რელიგიური რიტუალის შესრულების შეფერხება, - რედ.)“.
„ანანიევი ტაძარში მივიდა სამხედრო ფორმაში ჩაცმული, ჩაშალა რელიგიური ცერემონია, რითაც, ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფი სლობოდიანის თქმით, რამდენიმე მოქალაქეს აზრით, ვინც განცხადება შეიტანა, ჩაიდინა დანაშაული. ის სლობოდიანმა და სხვა მოქალაქეებმა დააკავეს როგორც კრიმინალი “, - დასძინა კოსიუკმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, მედიაში გავრცელდა ყალბი ინფორმაცია ხმელნიცკის ტაძარში „სამხედრო პირის«Місто» ცემის“ შესახებ.