ანტიეკლესიური კანონის მიღების შემდეგ კლიჩკომ პირობა დადო, რომ უმე-ს მიწებს ჩამოართმევს
კიევის მერმა ვიტალი კლიჩკომ თქვა, რომ იგი მხარს უჭერს კიევის საკრებულოს ელექტრონულ პეტიციას, რათა ჩამოერთვას უმე-ს მიწის ნაკვეთების გამოყენების უფლება, მაგრამ ქალაქის ხელისუფლება მათ ჩამოართმევს კანონის მიღების შემდეგ, რომელიც კრძალავს რელიგიურ ორგანიზაციებს, რომელთა საკონტროლო ცენტრები აგრესორი ქვეყანაში მდებარეობს.
„რუსეთის ფედერაციაში სრულმასშტაბიანი შეჭრისა და უკრაინის ტერიტორიაზე მიმდინარე ფართომასშტაბიანი შეიარაღებული აგრესიის გათვალისწინებით, ისევე როგორც ამჟამინდელი საჯარო მოთხოვნის გათვალისწინებით, მე მხარს ვუჭერ ელექტრონულ პეტიციას No. 11929,, ჩამოერთვას მიწის ნაკვეთები მოსკოვის საპატრიარქოს, რომლებზეც რელიგიური შენობებია განთავსებული (მოსკოვის საპატრიარქო, რუსეთის მართმადიდებლური ეკლესია და ა. შ.“ - განაცხადა მერმა.
მან აღნიშნა, რომ ქალაქის ხელისუფლებას ჯერ კიდევ არ აქვს სამართლებრივი საფუძველი უმე-თან მიწათსარგებლობის შესახებ ხელშეკრულებების შეწყვეტისთვის. კლიჩკოს თქმით, კიევის საქალაქო საბჭომ ორჯერ სთხოვა უმაღლეს რადას, მინისტრთა კაბინეტს და ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს დაუყოვნებლივ მიეღოთ საკანონმდებლო აქტები რუსეთის ფედერაციასთან დაკავშირებული რელიგიური ორგანიზაციების აკრძალვისა და საიჯარო ხელშეკრულებების შეწყვეტის შესახებ. საკუთრების გამოყენება "რელიგიურ ორგანიზაციებთან, რომლებიც არ შეესაბამება უკრაინის კანონების მოთხოვნებს", მაგრამ ჯერჯერობით ასეთი აქტები არ არის მიღებული.
კლიჩკომ განაცხადა, რომ კიევის საკრებულო იმედებს ამყარებს სამთავრობო კანონპროექტზე No8371, რომელიც მიზნად ისახავს უმე-ის საქმიანობის აკრძალვას. მისი მიღების შემდეგ, „ქალაქ კიევის ტერიტორიული თემის კომუნალური ქონების მესაკუთრეები მიიღებენ ზომებს უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან საიჯარო ხელშეკრულებების შეწყვეტის მიზნით ახალი საკანონმდებლო ნორმის საფუძველზე“.
მერმა ასევე განაცხადა, რომ საკრებულო ახორციელებს რელიგიური ორგანიზაციების მიერ იჯარით აღებული ან გამოყენებული მიწის ნაკვეთების ინვენტარიზაციას, რომელთა საქმიანობა „მიზნად ისახავს რუსეთის ფედერაციის სამხედრო აგრესიის ფაქტის განდიდებას, პროპაგანდას, გამართლებასა და რუსეთის ფედერაციის მხრიდან უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიის უარყოფას, ასევე აგრესორი ქვეყნის მიერ ჩადენილ მრავალ სამხედრო დანაშაულს, იმ პირთა ქმედებებს ან/და უმოქმედობას, რომლებმაც ჩაიდინეს/ახორციელებენ სამხედრო აგრესიას უკრაინის წინააღმდეგ, აღძრავენ რელიგიურ სიძულვილს და უქმნიან საფრთხეს უკრაინის ეროვნულ უსაფრთხოებას“.
„ამჟამად ასეთი ორგანიზაციების მიერ იჯარით აღებული ან/და გამოყენებული მიწის ნაკვეთების ინვენტარიზაციაზე მუშაობა მიმდინარეობს. გადაწყვეტილებები ამ რელიგიური ორგანიზაციებისთვის მიწის ნაკვეთების მიცემაზე უარის თქმის შესახებ განსახილველად წარედგინება კიევის საკრებულოს“, - წერს ვიტალი კლიჩკო.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე კიევის საქალაქო საბჭოს დეპუტატებმა დაგმეს უმე-ის საქმიანობა, დაადანაშაულეს იგი უამრავ სახელმწიფო დანაშაულში და აუკრძალეს ეკლესიას ტაძრების გარეთ რაიმე ღონისძიების ჩატარება, ასევე დაავალეს კიევის საქალაქო ადმინისტრაციის სპეციალიზებულ განყოფილებებს, შეამოწმონ რელიგიური ორგანიზაციების მიერ გამოყენებული კომუნალური ქონება და მიწის ნაკვეთები.