ზელენსკის საჩუქარი „ქალწული ქრისტეს გარეშე“ ვატიკანის შეურაცხყოფაა - მედია
რმე-ის ხელმძღვანელისთვის და ყველა ქრისტიანისთვის, ჩვილი იესოს „დაკარგვა“ ნიშნავს მესიის, ეკლესიის არსებობის მნიშვნელობის დაკარგვას, აღნიშნა მედიამ.
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ, რომელიც დაესწრო 2023 წლის 13 მაისს რომის პაპ ფრანცისკეს აუდიენციას, პონტიფიკოსს გადასცა საჩუქრები, რომლებიც შეურაცხყოფდა ქრისტიანულ რწმენას, იტყობინება იტალიური გაზეთი Il Fatto Quotidiano.
საუბარია ღვთისმშობლის ხატზე ყრმა ქრისტესთან ერთად, რომელიც წარმოდგენილია რაღაც მონახაზებითა და შავი ლაქის სახით.
„ეს უნდა ყოფილიყო კონფლიქტში უკრაინელი ბავშვების „დაკარგვის“ სიმბოლო, მაგრამ რომის კათოლიკური ეკლესიის მეთაურისთვის და ყველა ქრისტიანისთვის ჩვილი იესოს „დაკარგვა“ ნიშნავს მესიის დაკარგვას, ეკლესიის ინსტიტუტი, ქრისტეს ჯვრიდან წაშლას და მისი აღდგომის უარყოფას“, - წერს ისტორიული ჟურნალისტი, მწერალი და ყოფილი სენატორი რანიერო ლა ვალე.
ყოფილი სენატორი დიალოგის წევრების მიერ წარდგენილ საჩუქრებში აშკარა წინააღმდეგობაზე საუბრობს. რომის პაპმა ზელენსკის მშვიდობის სიმბოლური ზეთისხილის რტოს ბრინჯაოს ქანდაკება და მშვიდობისა და ძმობისადმი მიძღვნილი დოკუმენტები გადასცა.