ხმელნიცკის ეკლესიებში მეუ-მ დახურა საქველმოქმედო სასადილოები
ღვთისმშობლის საფარველის ტაძარი ხმელნიცკში. ფოტო: t.me/s/khm_upc ღვთისმშობლის საფარველის ტაძარი ხმელნიცკში. ფოტო: t.me/s/khm_upc
ქალაქის მაცხოვრებლებმა ხმელნიცკის მერს სთხოვეს ხელახლა გახსნას უფასო სასადილოები ყველა გაჭირვებულისთვის.
ხმელნიცკის მკვიდრმა ალექსანდრე ურბანსკიმ ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე მიმართა ქალაქის მერს ალექსანდრე სიმჩიშინს და განცხადებით, რომ მას შემდეგ რაც მეუ-მ ქალაქში სამი ეკლესია მიითვისა, იქ ყველა საქველმოქმედო სასადილო დაიხურა.
„მესმის, რომ კარგი ხელფასი გაქვთ და ამხელა ხელფასის პატრონმა, შეიძლება არც იცოდეთ, რომ ხმელნიცკში ათასობით ადამიანია – პენსიონერები, ლტოლვილები, მიგრანტები, ინვალიდები, რომლებმაც დაკარგეს სახლი და ჯანმრთელობა! ბევრი მათგანი მოდის უმე-ის ტაძრებში მხოლოდ სალოცავად და საჭმელად! ჩვენს ქალაქში ტაძრების აღებამდე უფასო სასადილოები იყო წმინდა გიორგის სახელობის ტაძარში, ღვთისმშობლის საფარველისა და ყაზანის ღვთისმშობლის წმინდა ხატის ეკლესიაში! მფლობელების შეცვლით, ყველა სასადილო დაიხურა!“ - აღნიშნა ალექსანდრე ურბანსკიმ.
ურბანსკიმ ქალაქის მერს სთხოვა ხელახლა გაეხსნა უფასო სასადილოები ყველა გაჭირვებულისთვის.
„გახსენით უფასო სასადილოები ღარიბებისთვის, რადგან ეს არ არის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ქრისტიანული სათნოება! შეგახსენებთ, რომ ამჟამად ქალაქ ხმელნიცკში არ არის არც ერთი უფასო სასადილო! მაგრამ სვობოდას მერი მრავალი წელია არაფერს აკეთებს ქალაქელებისთვის, გარდა გზების მოწესრიგებისა!“ - დასძინა მან.
როგორც ადრე მჟკ-მ გვაუწყა, ხმელნიცკის მეუ-ს თავდამსხმელებმა უმე-ის მიტროპოლიტი არ შეუშვეს ეკლესიაში.