მიტროპოლიტი ნეოფიტე: კვიპროსელ იერარქებს არ სურთ იმსახურონ მეუ-ს წევრებთან
მორფუს მიტროპოლიტმა ნეოფიტემ მჟკ-თან ინტერვიუში თქვა, რომ კვიპროსელ იერარქებს არ სურთ მსახურობდნენ მეუ-ს წევრებთან, რადგან ისინი მათ სქიზმატებად თვლიან.
კვიპროსის ეკლესიის იერარქმა აღნიშნა კიკოსის მიტროპოლიტი ნიკიფორე, რომელმაც არ აღიარა მეუ და დაწერა წიგნი უკრაინული განხეთქილების შესახებ.
„მაგრამ კვიპროსის ეკლესიის სხვა ეპისკოპოსები უკვე მსახურობდნენ ეპიფანეს „იერარქებთან“ ფანარსა და სხვა ადგილებში. ზოგი შეიძლება დაეთანხმოს კვიპროსის მთავარეპისკოპოსის პოზიციას მსოფლიო საპატრიარქოსადმი პატივისცემის გამო, მაგრამ არავითარ შემთხვევაში არ უნდა სურდეს ეპიფანეს „ეპისკოპოსებთან“ ზიარება. ისინი მათ ან ხელდასმულებად თვლიან, ან სქიზმატებად. იმის გამო, რომ ეპიფანეს ეგრეთ წოდებული „იერარქია“ არის ხელოვნურად შექმნილი სტრუქტურა, რომელმაც უკრაინელი ხალხისთვის და ყველა ჩვენგანისთვის უკრაინის ეკლესიაში პრობლემის გადაწყვეტის ნაცვლად, ეს პრობლემა უკიდურესად გაართულა“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ნეოფიტემ.
მისი თქმით, უკრაინული განხეთქილება გლობალური მნიშვნელობის სულიერი პრობლემაა.
„თქვენ გესმით, რომ ეს არის მსოფლიო მნიშვნელობის სულიერი პრობლემა, რომლის გადაწყვეტაც მხოლოდ მსოფლიო კრებას და ომს შეუძლია, რომელიც წინ უძღოდა ამ კრებას, რომელიც უკვე მიმდინარეობს და დროთა განმავლობაში მხოლოდ გაუარესდება. და სწორედ ის მისცემს გამოსავალს ამჟამინდელი ჩიხიდან. ჯერ ომი, რასაც მოჰყვება შიმშილი, ეპიდემიები და ა.შ. და შემდეგ ისინი, ვინც გადარჩებიან, მოიწვევენ მსოფლიო კრებას“, - დასძინა მან.
როგორც ადრე იტყობინებოდა მჟკ, კვიპროსის ეკლესიის იერარქი: დღეს უკრაინაში სიმართლეს მიტროპოლიტი ონუფრი გამოხატავს.