უბკე-მ ახალი სტილით დაბეჭდა საეკლესიო კალენდარი
უბკე-ს ლვოვის საეპისკოპოსოს პრესსამსახურის ხელმძღვანელმა, მიხეილ კვასიუკმა თქვა, რომ 2023 წლის 1 სექტემბრიდან უბკე-ის ახალ სტილზე გადასვლასთან დაკავშირებით, მარტში გაყიდვაში გამოჩნდა ახალი საეკლესიო კალენდარი, რომელიც თითქმის ამოიყიდა, იუწყება suspilne.media.
კალენდარი შეიმუშავა უბკე-ის ლიტურგიკული კომისიის წევრმა მაქსიმ ტიმომ, მას შემდეგ რაც უბკე-ის ხელმძღვანელმა სვიატოსლავ შევჩუკმა გამოაცხადა კალენდარული რეფორმის შესახებ.
„ამ წლის კალენდარი მზად მქონდა და რამდენადაც რეფორმა სექტემბერში დაიწყება, ოთხი თვე უნდა შეცვლილიყო ხალხის ორიენტირებისთვის, რადგან აუცილებლად გაჩნდება კითხვები, როდის უნდა აღვნიშნოთ ნიკოლოზობა, მიქაელის დღესასწაული, მარიამობის ბრწყინვალე დღესასწაული. ამიტომ, როგორც კი მისმა უნეტარესმა სვიატოსლავმა გვამცნო ამ რეფორმის შესახებ, ჩვენ გადავწყვიტეთ სასწრაფოდ შეგვეცვალა ეს ოთხი თვე“, - განაცხადა ტიმომ.
მეუ-ს ლვოვის "ეპარქიის" ადმინისტრაციის მდივანმა რუსლან მატვიენკომ განაცხადა, რომ მეუ ამ საკითხს სწავლობს.
„ეს საკითხი სიღრმისეულად შესწავლას საჭიროებს, რადგან მედიიდან გვესმის, რომ ყველა არ არის მზად ახალ კალენდარზე გადასვლისთვის. ბევრი ადამიანი მიჩვეულია შობის აღნიშვნას 7 იანვარს. ეს საკითხები საფუძვლიანად უნდა იქნას შესწავლილი და შემდეგ გადაწყვეტილი“, - განაცხადა მან.