რმე-მ გამოაცხადა, რომ უმე-ის ბერდიანსკის ეპისკოპოსის განკარგულებებს "არ აქვს ძალა"
რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში დანიშნულმა „ბერდიანსკის ეპარქიის მმართველმა“ მოქმედი ბერდიანსკის ეპისკოპოსის ყველა განკარგულება „ბათილად“ გამოაცხადა.
მოსკოვის საპატრიარქომ განაცხადა, რომ ამჟამინდელი ბერდიანსკის ეპისკოპოსის ბრძანებულებებს „არ აქვს ძალა“. ამის შესახებ ნათქვამია ახლად შექმნილ რესურსზე სახელწოდებით "მოსკოვის საპატრიარქოს ბერდიანსკის ეპარქიის ოფიციალური ვებგვერდი".
საიტის ბმული თავის Telegram არხზე გამოაქვეყნა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საპატრიარქოს ეპისკოპოსმა საბამ (ტუტუნოვმა) პოსტსკრიპტის თანხლებით: „Ex officio ბერდიანსკის ეპარქიაში არსებული ვითარების შესახებ, მე ვაგზავნი ეპარქიის მმართველის პოზიციას “.
„ბერდიანსკის ეპარქიის ოფიციალური ვებგვერდის“ შეტყობინებაში ნათქვამია, რომ „ბერდიანსკის ეპარქიის ადმინისტრატორის, მისი უწმინდესი ეპისკოპოსის ლუკას ლოცვა-კურთხევით გაცნობებთ, რომ წმინდა სინოდის მიერ 16 მაისს მიღებული გადაწყვეტილების საფუძველზე, ბერდიანსკის ეპარქიის მმართველობის შესახებ უწმინდესი ეფრემის მიერ ამა წლის 19 მაისს გამოქვეყნებული ბრძანებულებები და შემდგომი გადაწყვეტილებები, ასეთის არსებობის შემთხვევაში, ბათილად ჩაითვლება.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ბერდიანსკის მიტროპოლიტმა ფიცის დარღვევისთვის 4 სასულიერო პირს მსახურება აუკრძალა.