ახალ სტილზე გადასვლის შემდეგ, მეუ-მ მთავრობას სახელმწიფო დღესასწაულების გადადებისკენ მოუწოდა
დუმენკომ თქვა, რომ მეუ-ს ახალ სტილზე გადასვლის შემდეგ, უნდა შეიცვალოს ზოგიერთი სახალხო დღესასწაულის თარიღიც.
ახალ სტილზე გადასვლის შემდეგ, მეუ საჭიროდ მიიჩნევს სახელმწიფო დღესასწაულების თარიღის შეცვლას. ამის შესახებ BBC-ის კომენტარში ეპიფანი დუმენკომ, ასევე ალექსანდრე დრაბინკომ რადიო თავისუფლებასთან ინტერვიუში განაცხადეს.
„ჩვენ მივმართავთ ხელისუფლებას სახელმწიფო და საეკლესიო დღესასწაულების კოორდინაციისთვის. მაგალითად, ეს ეხება სახელმწიფოებრიობის დღეს წმინდა ვლადიმირის ხსენების დღეს - 28 ივლისს, რომელიც უკვე აღინიშნება 15 ივლისს. იგივე ეხება მარიამობას. ჩვენ გთხოვთ, რომ გადაიტანოთ თარიღი“, - განაცხადა დუმენკომ.
ამასთან, დრაბინკო ამტკიცებს, რომ ხელისუფლებისადმი მიმართვა სახელმწიფო დღესასწაულების გადადების შესახებ სწორედ მისი იდეაა.
„ჩემი ინიციატივა იყო, მივმართო შესაბამის სახელმწიფო ორგანოებს, რომელთა კომპეტენციაშიც შედის, დაარეგულირონ ეს საკითხი საეკლესიო კალენდრის ახალი სტილის შესაბამისად, როგორც ჩვენ ვუწოდებთ, მასთან მიბმული დღესასწაულების შესაბამისად გადაეწყვიტათ. მაგალითად, მარიამობისა და სახელმწიფოებრიობის დღე. ფაქტობრივად, ეს არის მხოლოდ ორი დღესასწაული, რომელსაც ჩვენ სახელმწიფოსთან ერთად აღვნიშნავთ, რომლებიც ემთხვევა საეკლესიო დღესასწაულებს, სახელმწიფო თარიღებს“, - განაცხადა დრაბინკომ.