მართლმადიდებელი ეკლესია სამების მშობელთა შაბათს აღნიშნავს
მშობელთა შაბათმა მიიღო სახელი იმის გამო, რომ იგი აღინიშნება დიდი დღესასწაულის - სამების, სულთმოფენობის წინა დღეს.
2023 წლის 3 ივნისს მართლმადიდებლები სამების მშობელთა შაბათს აღნიშნავენ - მიცვალებულთა განსაკუთრებული ლოცვის დღეს.
ეს არის ქრისტიანულ სამყაროში მშობელთა შაბათი (ხორციელის კვირის შემდეგ), როდესაც მართლმადიდებლები იხსენებენ ყველა მონათლულ ქრისტიანს. ამ დღეს ეკლესია მორწმუნეებს მოუწოდებს, ინტენსიურად ილოცონ გარდაცვლილი მშობლების, ნათესავებისა და ახლობლებისთვის.
სამების მშობელთა შაბათმა მიიღო სახელი იმის გამო, რომ იგი წინ უსწრებს დიდ მეთორმეტე დღესასწაულს - სამების, ანუ სულთმოფენობის დღეს.
სულთმოფენობის წინა დღეს მიცვალებულთა ხსენება სამოციქულო დროიდან მოდის. ლეგენდის თანახმად, ამ დღეს ქრისტიანები შეიკრიბნენ, რათა პატივი მიეგოთ წამებული და მოკლული მორწმუნე ძმებისა და დებისთვის, რომლებმაც სათანადო დაკრძალვა არ ეღირსათ.
თუ სამების დღე ითვლება საყოველთაო ეკლესიის ერთგვარ დაბადების დღეს, მაშინ სამების შაბათი წარმოადგენს, როგორც ეს იყო, ძველი აღთქმის ეკლესიის ბოლო დღეს ქრისტეს ეკლესიის სრულ გამოცხადებამდე. ამიტომ, მართლმადიდებლური ეკლესია თვლის, რომ მნიშვნელოვანია სამების ხსენების დღეს მოიხსენიოთ ყველა გარდაცვლილი.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ 2023 წლის 18 თებერვალს, მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ აღნიშნა მიცვალებულთა ხსენების განსაკუთრებული დღე - ეკუმენური მშობლის (ხორციელის) შაბათი.