მეჯიბიჟში, მეუ-მ და ხელისუფლების დახმარებით უმე-ის ნიკოლაევის ეკლესია მიიტაცა
თავდასხმას ხელმძღვანელობდა ჩერნიევიჩის დეპუტატი, რომელმაც პირადად გადასცა ხმელნიცკის რეგიონში უმე-ის მრავალი ეკლესია მეუ-ს.
2023 წლის 2 ივნისს, ხმელნიცკის ოლქის მეჟიბიჟში, ხალხის ჯგუფმა ხმელნიცკის საოლქო საბჭოს დეპუტატის ალექსანდრე ჩერნიევიჩისა და ბიზნესმენი მიხაილ ბლონსკის ხელმძღვანელობით მიიტაცეს უმე-ის ნიკოლაევის ეკლესია. ინფორმაციას უმე-ი ხმელნიცკის ეპარქიის პრესსამსახურის ტელეგრამ-არხი ავრცელებს.
რაიდერებმა ტაძრის საკეტები გაჭრეს და თვითნებურად, ახალი დაკიდეს. ეკლესიაში დარჩა უმე-ის მრევლის პირადი ნივთები.
ეპარქიის პრესსამსახურმა გაიხსენა, რომ ჯერ კიდევ 2023 წლის მარტის ბოლოს, წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიის რელიგიურმა საზოგადოებამ „გამართა საერთო სამრევლო კრება (მორწმუნე მოქალაქეთა საერთო კრება), რომელზეც მიიღო გადაწყვეტილება დარჩენილიყო უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სტრუქტურის კანონიკურ დაქვემდებარებაში, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი, უნეტარესი ონუფრის ხელმძღვანელობით. ეს გადაწყვეტილება გაფორმებულია საერთო სამრევლო კრების ოქმში.“
მოხსენებაში ნათქვამია, რომ წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიის წინამძღვარი და საზოგადოების წევრები „მიმართავენ ეროვნულ პოლიციას, რათა დაიცვან თავიანთი უფლებები, შეაჩერონ რელიგიური ნიშნით თვითნებობა, აღადგინონ და უზრუნველყონ კანონის უზენაესობა“.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ ჩერნიევიჩმა 2022 წლის მხოლოდ ერთ თვეში პირადად გადასცა უმე-ის 16 ეკლესია მეუ-ს.